ZHINCRE FORT 30 MG Şurup

Endikasyon Bilgisi :

ZHINCRE FORT 30 MG Şurup, içinde çinko sülfat adlı aktif maddeyi ihtiva eden bir çinko ilacıdır. Çinko eksikliğinin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır. Çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptoMLarı gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesinin korunması için uygulanmaktadır.

 

ZHINCRE FORT 30 MG Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.
 2. Hormonal dengenin sağlanmasına, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinin dengelenmesi, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen oranda alınmalıdır.
 3. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 4. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 5. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 6. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 7. Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına sebep olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile 3 saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 8. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 9. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 10. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 11. Antiasitler (mide asidini giderici ilaçlar), çinko sülfatın emilme hızını ve miktarını azaltmaktadır.
 12. Gebelik önleyici ilaçlar plazma çinko düzeyini azaltabilir.
 13. Günde 30 MG’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı ZHINCRE FORT sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 14. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 15. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 16. ZHINCRE FORT uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.

ZHINCRE FORT 30 MG Şurup’un kullanım Şekli:

 1. ZHINCRE FORT kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız öneMLidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. 6 ila 12 ay arası bebeklere 3 MG; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 6 MG; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 9 MG; 9 ila 13 yaş aralığı: 15 MG; 14 ila 18 yaş aralığındakilere 18 MG; erişkinlere 30 MG (1 ölçek) şeklinde günde 1 defa verilmesi tavsiye edilir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya bir ölçüm kabıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ZHINCRE FORT ilacı aldıktan sonra yutkunma güçlüğü, soluk alamama, ağız içinde şişlik, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya üritker gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Kan basıncının düşmesi, kalp ritminde düzensizlik çok ender görülen yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.
 3. İlacın geçici yan etkileri: Midenizde şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, diyare, asabi ruh hali, serseMLeme, halsizlik

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır.
İlaç Marka İsmi: ZHINCRE FORT 30 MG Şurup

ZHINCRE FORT 30 m Şurup Kullanma Talimatı


Sayfa 1 / 6

Yakınlaşma 100%

‘25927

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>