ZEDPREX 20 MG Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Fluoksetin hidroklorür‘ dür. ZEDPREX 20 MG Kapsül, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin seviyesini normale çevirir. ZEDPREX, depresyon ( majör depresif bozukluk) tedavisi ve   obsesif – kompülsif bozukluk tedavisinde kullanılmakla birlikte bulimia nervoza ve adet kanaması öncesi görülen sıkıntı, üzüntü, öfke, sinirlilik, gerginlik  duruMLarıyla kendini gösteren disforik bozukluk tedavisinde kullanılır.

•Majör depresif bozukluk : Bireyin sosyal aktivitelerini ve günlük yaşamını  rahatsız edecek düzeyde düşünmede, konuşmada ve vücut hareketlerinde yavaşlama, umutsuzluk, çaresizlik, boşlukta olma hissi, değersiz ve suçlu hissetme, ağlamaklı olmak, memnuniyetsizlik, öfke patlamaları, sinirlilik ve yılgınlık, uyku bozuklukları, yorgunluk hissi, enerji eksikliği, karar vermede ve hatırlamada güçlük yaşama, iştahta azalma veya artma.
•Bireye majör depresyon teşhisi konabilmesi için majör depresyon belirtilerinin en az 2 hafta devaMLı olarak sürmesi gerekir.
•Obsesif – Kompülsif Bozukluk (OKB) : Mantık dışı düşüncelerin ve korkuların (takıntıların) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır.
Obsesyon (takıntı) kisiyi tedirgin eden, irade disi gelisen ve engellenemeyen, yinelenen dusuncelerdir.  Kompulsiyon (zorlantı) ise bu takıntılı dusunceleri yok etmek için irade dışı gelişen tekrarlanan davranışlardır. Örneğin kişinin dokunduğu herşeyin kirli olduğunu devaMLı ve engellenemez bir sekilde düsünmesi takıntı;  dokunduğu herşeyden elinin kirlendiğini düşünmesi sonucu devaMLı ellerini yıkaması zorlantıdır.
Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler  takıntılarının gerçek dışı veya mantıksız olduğunun farkındadırlar, fakat kendilerini durduramazlar. Bu tekrarlanan düşünceler  ve alışkanlığa dönüşmüş davranışlar kişinin gününden saatler çalarak günlük işlerini yapmasını engeller.
•Bulimia nervoza : Yemek yedikten sonra kendini kusturtmaya çalışma hastalığı.
•Disforik bozukluk : adet kanaması öncesi görülen fiziksel şikayetlerin yanı sıra sıkıntı, üzüntü, öfke, sinirlilik, gerginlik  gibi ruhsal belirtilerinde eşlik ettiği bir rahatsızlık.

ZEDPREX 20 MG Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanıMLarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 3. •Çocuklar ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 4. ZEDPREX‘ i kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 6. Tiyoridazin içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız. ZEDPREX‘ i kullanmayı bıraktıktan sonraki 5 gün içerisinde Tiyoridazin içeren ilaçlar almayınız.
 7. Geçmişte nöbet geçirdiyseniz ya da sara hastalığınız varsa çok dikkatli kullanınız. Eğer nöbet sayılarında bir artış gözleMLerseniz doktorunuza başvurunuz, bu durumda ilacı kesmeniz gerekebilir.
 8. Daha önce mani -bipolar bozukluğun aşırı mutlu, iyi hissetme bölümü- dönemini yaşadıysanız;  manik atak dönemini yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bu durumu doktorunuza bildiriniz. İlacın kullanımının kesilmesi gerekebilir.
 9. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa hekiminiz farklı bir doz uygulamasına gidebilir. İlacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 10. Eğer karaciğer veya  böbrek hastalığınız varsa ya da idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, şeker hastalığı, sara hastalığı veya daha önce nöbet geçirdiyseniz ya da kalp ile ilgili probleMLer, kanama bozukluğu öykünüz varsa veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaç kullanıyorsanız, hap bağıMLılığı, intihar düşüncesi öykünüz var ise;  kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeniz 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzla görüşmeden ilacı aniden bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan duruMLar ile karşılaşabilirsiniz.
 12. Tedaviniz süresince  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 13. Kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelikte özellikle hamileliğin son döneminde kullanıldığında, yeni doğan bebeklerde kas zayıflığı, titreme, huzursuzluk, sürekli ağlıma, emme ve uyku probleMLeri gözlenmiştir. Hamilelik sırasında ZEDPREX kullanan anneler, doktor gözetiminde  dozunu yavaş yavaş azaltıp  kullanıma son vermelidir. Emzirme döneminde kullanan anneler, kesinlikle emzirmesi gerekiyorsa, doktor gözetiminde dozu azaltılabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

ZEDPREX 20 MG Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Doz aşımı yapmamaya özen gösteriniz. Eğer doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız acil yardım alınız. ZEDPREX Kapsül’de doz aşımı belirtileri şunlardır; İç bulantısı, kusma, nöbet geçirme, kalp atışlarında düzensizleşme ya da kalp durması.
 4. İlacınızı doktorunuzun belirlediği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Kesinlikle doktorunuzun talimatı dışında tedavi sonlanmadan ilacın kullanımını kesmeyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İştahta azalma, kilo kaybı, sabah erken uyanma, anksiyete, sinirlilik, gerginlik, anormal rüyalar, libido azalması, uyku bozuklukları, baş
  ağrısı, dikkat bozukluğu, serseMLik, tat almada bozukluk, yorgunluk, uyku hali, bulanık görme, anormal kalp atışları, yüzde kızarma, esneme, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, ağız kuruluğu, deride döküntü ve kaşıntı, eklem ağrısı, sık idrara çıkma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Fluoksetin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:  ZEDPREX 20 MG Kapsül

ZEDPREX 20 MG Kapsül kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>