XENCORT 125 MCG İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat’tır. XENCORT 125 MCG İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, solunum yollarının iltihabını önleyen ve gideren bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Astım hastalarında, düzenli tedavi ile astım ataklarının önlenmesine ve nefes alma  probleMLerinin  hafifletilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak her gün kullanılması gerekir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda KOAH belirtilerinin ve atak sıklığının azaltılmasında kullanılır.

XENCORT 125 MCG İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. XENCORT, solunum yollarının iltihabını önleyen ve gideren bir ilaçtır. Hekimin önerdiği dozda ve aksatmadan kullanmanız, tedaviden iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
 2. XENCORT’u başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmayınız.
 4. Kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir. Eğer, çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözleMLiyorsanız; hekiminizle görüşünüz.
 5. Eğer pulmoner tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da şeker hastalığı veya herhangi bir virüs enfeksiyonunuz var ise;  XENCORT’a başlamadan önce hekiminize söyleyiniz.
 6. Gebelik ve emzirme döneMLerinde XENCORT hekiMLe görüşmeden kullanılmamalıdır.

XENCORT 125 MCG İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol’ün kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. XENCORT’u, ilk defa  uyguluyorsanız,  ilacı iyice sallayıp, çalıştığından emin olmak için 2 defa havaya püskürtünüz.
 3. Baş parmağınızı spreyinin tabanına koyarak dikey tutunuz. Ağızlığı ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştirip, dudaklarınızı kapatınız. Nefes alırken spreyinin üst kısmına bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız.  Nefesinizi tutarken, inhaleri ağzınızdan çıkarıp, parmağınızı spreyinin üst kısmından çekiniz. Nefesinizi tutunuz ve daha sonra dışarıya veriniz.  Hekiminizin önerisine göre bu işlemi tekrar yapmanız gerekiyorsa aynı işlemi birer dakika arayla yapabilirsiniz.
 4. Yetişkinler için önerilen günde 2 defa 100 MCG-1000 MCG; küçük çocuklar için önerilen günde 2 defa 50 MCG-100 MCG
 5. XENCORT’u size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. XENCORT’u uygularken, şiddetli karın ağrısı, nefes almada güçlük, ürtiker, yüzde, dudaklarda, boğaz ve dilde şişlik (alerji hassasiyeti) gibi bir durumda sağlık kuruluşu acil servisinden yardım isteyiniz.
 2. Yan etki: ağızda mantar enfeksiyonu, ses bozukluğu, deride morarıklık

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat
İlaç Marka İsmi:  XENCORT 125 MCG İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

XENCORT sırasıyla; Solunum Sistemi, Obstrüktif Solunum Sistemi Hastalıkları, İnhalanlar, Diğer İnhalanlar, Glükokortikoidler ve flutikazon propiyonat şeklinde sınıflandırılmış olup, R03BA05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz XENCORT, NEUTEC INHALER ILAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

XENCORT 125 MCG İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol’e ait Kullanım  Talimatı (ilaç prospektüsü)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>