VOXUS 245 MG film kaplı tablet

Endikasyon Bilgisi :

VOXUS film kaplı tablet, HBV (Hepatit B Virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyici etkiye sahip Tenofovir disoproksil adlı etken maddeyi içinde bulundurur. VOXUS, kronik hepatit (karaciğer iltihabı) ve AIDS hastalığına yol açan HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü) enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

 

VOXUS 245 MG film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. VOXUS, HBV (Hepatit B Virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır.
 2. Formülü: 1 tablet VOXUS’ta 245 MG aktif madde tenofovir disoproksile karşılık 300 MG tenofovir disoproksil fumarat bulunur. Diğer maddeler: Prejelatinize nişasta, Magnezyum stearat, 43.00 MG Laktoz monohidrat, Hipromeloz,  Mikrokristalin selüloz (PH 102), Triasetin, Kroskarmellos sodyum, FD&C Blue No 2 (E132), Titanyum dioksit (E171)
 3. Aktif maddeye (Tenofovire) veya ilacın içindeki yukarıda belirtilen diğer maddelerden birisine hassasiyetiniz var ise; kullanmayınız.
 4. Hepatit B, Hepatit C veya herhangi bir karaciğer rahatsızlığı olan ve  antiretroviral ilaçlarla tedavi gören  kişilerde kullanımının karaciğerde ağır hasar ya da ölümcül etkileri olabilir. Eğer VOXUS film tablet kullanırken, cilt döküntüsü,  mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi karaciğer hasarını işaret eden şikayetlerde hiç vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.
 5. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde VOXUS  ile tedavi görürken karaciğerde büyümeye bağlı laktik asidoz (kanda laktik asit birikmesi) ortaya çıktığına dair veriler mevcuttur. Laktik asidoz semptoMLarı olan güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma. Bunlardan birinin varlığında acilen hekime ulaşılmalı ya da bir sağlık kuruluşundan tıbbi yardım almak için irtibata geçiniz.
 6.  Sizde Hepatit B hastalığı var ise;  VOXUS  tablet alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer işlevlerinizin kontrolü için hekiminiz kan tahlilleri yaptırmanızı isteyecektir. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde hasar semptoMLarı meydana gelebilir.
 7. VOXUS tablet laktoz monohidrat bulunur. Daha önce süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi gibi bir sorunla karşılaştıysanız; VOXUS ile tedavi almadan  önce hekiminize bunu paylaşmalısınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. Eğer karaciğer (Hepatit B, hepatit C) veya böbrek rahatsızlığınız var ise ya da kemiklerde erime belirtileri veya ostoenekroz denilen kemik hastalığı, şeker hastalığı (diyabet), fazla kilo ya da yüksek kolesterol durumunda;  VOXUS  tabletle tedaviye başlarken rahatsızlıklarınızı hekiminize bildirmeniz ilacı güvenli bir şekilde kullanmanız açısından önem taşır.
 9. VOXUS  kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV veya hepatit B virüsü enfeksiyonunu başkasına geçmesini engellemiyecektir. Cinsel birliktelik esnasında HIV veya HBV’nün eşinize geçmemesi için güvenli metodlarla (kondom, spremisid gibi) korunmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 10. VOXUS tabletin, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek ve karaciğerinizin yeterli çalışıp çalışmadığını kontrol ettiriniz.
 11. Doz zamanını aksatmadan hekimin tavsiyede bulunduğu gibi düzenli bir şekilde kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 12. Tedaviniz süresince alkolden uzak durunuz. Alkol karaciğerde hasar oluşumunu arttırır.
 13. Bu ilaç, 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Hepatit B (HBV) veya HIV enfeksiyonlu iseniz ya da AIDS’li iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV veya Hepatit B olarak doğmasa bile emzirme yoluyla HBV veya  HIV bebeğe geçebilir.

 

VOXUS 245 MG film kaplı tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz VOXUS  ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Günlük tavsiye edilen doz miktarı: günde 1 tablet kullanılır.
 3. VOXUS tableti yeterli miktarda suyla beraber yutunuz. Tercihen tokken veya öğün aralarında yutulabilir. Ancak ilacınızı her gün günün aynı saatlerinde almaya itina gösteriniz.

 

VOXUS 245 MG film kaplı tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. VOXUS  kullanırken, karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiMLe görüşülmeli veya bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.
 2. VOXUS tablet kullanımına bağlı böbrek hasarı, kolay çürük oluşumu, şiddetli kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, kil renkli dışkı, koyu idrar, gözlerde ve ciltte sararma gibi yan etkilerde acilen hekiminize başvurunuz.
 3. Baş dönmesi, mide bulantısı, sulu dışkı, gaz, kusma, kan serumunda fosfat yoğunluğunun düşmesi, amilaz değerinde yükselme ilacın yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tenofovir disoproksil’dir.
İlaç Marka İsmi: VOXUS 245 MG film kaplı tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Sistemik kullanım için antiviral, nukleozid ve nukleotid ters transkriptaz inhibitörleri-J05AF07
VOXUS ruhsatı ARVEN İLAÇ SAN. VE TİC. A.Şti’ne aittir. Üretimini de aynı şirket yapar.

VOXUS 245 MG Film Kaplı Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>