VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti

Endikasyon Bilgisi :

Florokinolonlar (antibiyotik) grubundan  Siprofloksasin etken maddeli VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti, vücut içerisindeki siprofloksasine duyarlı mikroorganizmalara ( bakterilere) bağlı enfeksiyonları tedavi etmektedir. VONECIP, meningokok adlı bakteri türünün sebep olduğu kan dolaşımı (septisemi-bakteriyemi) ve menenjit (beyin zarı iltihabı ve omurilik iltihabı) enfeksiyonunda; akciğer iltihabı-pnömoni ; yüz sinüslerinin içindeki hava boşluklarında iltihaplanma; sık sık nükseden dış kulak ve orta kulak enfeksiyonu (Akut otitis media); bronşitli hastalarda hastalığın kötüleşme evresi; şarbon hastalığının ilerlemesinin yavaşlatılması; bakteri kaynaklı ishal; göz iltihabı; böbrek, idrar ve safra kanalında iltihaplanma; bel soğukluğu, prostat, testis ve yumurtalık iltihaplanmasını da içeren genital bölge enfeksiyonu; eklem veya kemik enfeksiyonu; apse, çıban, deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı; karın içinin iltihabi duruMLarı ve vücudun mikroplara karşı savunma mekanizmasının bozulması sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonda ve enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğu duruMLarda enfeksiyon oluşmasının engellenmesinde etki göstermektedir.

 

VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

 1. Eğer astımınız var ise ve Teofilin ile tedavi görüyorsanız ya da kalp ritm bozukluğunuzla ilgili kinidin ( Quinicardine, Natisedine Longacor); amiodaron hidroklorür (Cordarone); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); digoksin (Digoxsin-Sandoz, Digoxine Nativelle) ya da tizanidin (Sirdalud, Devalud) ile tedavi görüyorsanız VONECIP kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 2. Tedavinin ilk günleri iyi belirtiler görülmeye başlasa da, Siprofloksasin’i reçetenizde yazıldığı gibi hekiminizin uygun bulduğu dozda ve sıklıkta kullanmalısınız. Çünkü hastalığınız tam  anlamıyla tedavi olmadan da düzelme gösterebileceğinden bu durum sizi yanıltmamalı.
 3. VONECIP, virüslerin sebep olduğu soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonda kullanılmaz.
 4. VONECIP’i sizdeki aynı belirtileri ve şikayetleri taşısa bile bir başkasıyla paylaşmayınız.
 5. Tedaviniz süresince güneş ışıklarından korununuz. Eğer güneş altında kaldıktan sonra cildinizde şiddetli kızarıklık, yanma, su toplamış kabarcıklara rastlarsanız hekiminizi arayınız.
 6. VONECIP kullandığınız sürece gün içinde ilacı alırken içtiğiniz suyun haricinde de bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösteriniz.
 7. Bu ilaç tendon (bilhassa aşil tendonunun) şişmesine ya da yırtılmasına yol açabilir. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz ve ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç kullanıyorsanız ya da böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz; Siprofloksasin’in bu etkisinin görülmesi daha muhtemeldir. Eğer ani bir ağrı, acı, şişme, sertlik, kolay incinme, ekleMLerinizde hareket zorluğu hissederseniz; ilacı kullanmayı kesiniz ve derhal hekiminizi arayınız,  medikal bakım ve direktif alıncaya kadar ekleMLerinizi fazla hareket ettirmemeye dikkat ediniz.
 8. Eğer miyastenia gravis (çizgili kas zayıflığı), diyabet (şeker hastalığı), hipokalemi, eklem rahatsızlığı, daha önce geçirilmiş nöbet veya felç; uzun QT sendromu (kendinizde ya da ailenizde), böbrek ve/veya karaciğer rahatsızlıklarından biri kendinizde bulunuyorsa; VONECIP ile tedaviye başlamadan önce hekiminize söylemelisiniz.
 9. Siprofloksasin’e veya levofloksasin (Cravit, Tavanic); norfloksasin (Noroxin); ofloksasin (Menefloks, Ofloks, Tarivid); moksifloksasin (Avelox, Moxitec); enoksasin (Comprecin, Enoksetin) vb. ilaçlarla daha önceden antibiyotik alerjisi geliştiyse VONECIP’ i kullanmamalısınız.
 10. Siprofloksasin kullanımıyla  ishal gelişebilir. Eğer ishalseniz ve dışkınız aşırı sulu veya kanlı ise hiç vakit kaybetmeden hekiminizi aramalısınız. Böyle bir durum bağırsaklarınızda yeni bir enfeksiyonun başlangıcı olabilir. Hekiminiz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 11. Siprofloksasin’i süt, yoğurt gibi besinler veya kalsiyum içerikli meyve sularıyla birlikte yutmayınız. Bu tür besinler Siprofloksasin ile tedavinin etkinliğini azaltmaktadır.
 12. Siprofloksasin’i almadan önceki yaklaşık 6 saat veya aldıktan sonraki 2 saat süresince; sükralfat (Antepsin) veya didanozin (Videx); talcid, rennie, kompensan gibi antiasitler; vitaminler  ya da demir, çinko içeren mineral ilaçları Siprofloksasin’i almadan önceki yaklaşık 6 saat veya aldıktan sonraki 2 saat süresince kullanmaktan sakınınız. Bu ilaçları Siprofloksasin ile birlikte kullanmak Siprofloksasin’in etkinliğini yavaşlatabilir.
 13. Gebelik ve emzirme döneMLerinde hekime bildirmeden kullanılması sakıncalıdır. Eğer tedaviniz sürerken  hamile kalırsanız veya hamilelik şüpheniz bile olsa; derhal hekiminizi haberdar ediniz.

 

VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti’ nin Kullanım Şekli :

 1. VONECIP ( Siprofloksasin) ile tedavi esnasında lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız öneMLidir. Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız önerildiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. Enjeksiyonluk formda hazırlanan VONECIP IV, 60 dk sürecek şekilde infüzyon yoluyla toplardamara uygulanmalıdır.

 

VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti Yan Etkileri :

 1. Nefes almada zorluk, karın ağrısı, kurdeşen, yüzde, dudaklar, dil ve boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden  bir durumda acil tedavi desteğine ihtiyacınız olacağından derhal hekiminizle görüşünüz. 
 2. Kalp çarpıntısı, bilinç bulanıklığı, benizde solgunluk veya sararma, koyu renkli idrar, ateş, halsizlik, kolay çürük oluşumu ya da kanama, uyuşukluk, nöbet, istem dışı kasılmalar, karıncalanma, boğaz ağrısı, bulantı, kusma, asabiyet, baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü  gibi çok nadir rastlanabilen alışılmadık bir duruMLa karşılaşıldığında derhal hekiminize bilgi verilmelidir.
 3. Güneşe hassasiyetin artması, baş dönmesi, uyuklama, endişe hissi, bulanık görme, bulantı, ishal, kusma; ilacın hafif yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:Siprofloksasin
İlaç Marka İsmi: VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti

VONECIP 200 MG/100 ML IV infüzyonluk çözelti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>