Viramune Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Nevirapin’dir. Viramune Tablet, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde ve doğum sırasında HIV virüslü anneden bebeğe virüs bulaşmasını önlemek için kullanılır.

Viramune Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımının karaciğerde ağır ya da ölümcül etkileri vardır. Eğer ilacın kullanımı sırasında, cilt döküntüsü,  mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi karaciğer hasarı belirtilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Bu ilacın kullanımı ciddi cilt reaksiyonlarına sebep olabilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında,  herhangi bir türde cilt döküntüsü görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 7. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 8. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Tedaviniz süresince alkol kullanmayınız. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırır.
 11. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yönteMLerini uygulamalısınız.

 

Viramune Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu süt ya da su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımı sırasında böbrek hasarı, kolay çürük oluşumu, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Nevirapin

İlaç Marka İsmi: Viramune Tablet

 

‘4832

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>