VENTOFOR COMBI FIX 320/9 MCG inhilasyon tozu, sert kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat (9 MCG), Budesonid (320 MCG)‘ dir. VENTOFOR COMBI FIX 320/9 MCG inhilasyon tozu, sert kapsül, solunumu iyileştirmek için solunum yollarındaki kasları gevşetici ve vücutta iltihabi duruMLara yol açan maddelerin salınmasını engelleyici etkilere sahiptir. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. VENTOFOR COMBİ FİX, kronik bronşit- amfizem- KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) veya astıMLı hastalarda atakların önlenmesi, kontrol altına alınması ve nefes alma  probleMLerinin iyileştirilmesinde kullanılır.

 

VENTOFOR COMBI FIX 320/9 MCG inhilasyon tozu, sert kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı daha önceleri bir duyarlılık geliştiyse; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. VENTOFOR COMBI FIX, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bir bronş genişleticidir.
 3. Eğer, kalp hastalığı veya hipertansiyon; karaciğer hastalığı,  epilepsi (sara) veya diğer nöbet rahatsızlıkları; diyabet (şeker hastalığı); gözlerde uçuk enfeksiyonu; tüberküloz (verem); aktif olan herhangi bir enfeksiyon; herhangi bir metabolik bozukluk (kanda düşük potasyum seviyesi gibi); tiroid bozukluğu  duruMLarından herhangi birisine sahipseniz; VENTOFOR COMBI FIX ilaçla tedaviye başlamadan önce hekiminize bunu mutlaka anlatınız.
 4. VENTOFOR COMBI FIX, gebelikte ve emzirme süresince hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
 5. Bu ilacı başlamış olan astım ataklarında kullanmayınız.  Başlamış olan astım atağı için; etkisi hızlı olan başka bir inhalasyon ilacı kullanınız. 

VENTOFOR COMBI FIX 320/9 MCG inhilasyon tozu, sert kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve beyaz, sarı veya krem renkte beneklerin (maya enfeksiyonu) oluşumunu azaltmak için ilacı kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalamalısınız.
 4. Astım tedavisi:
  18 yaşından büyüklerde (Yetişkinlerde) günlük tavsiye edilen doz: Her gün günde 2 defa bir inhalasyon;  gerekli görüldüğü duruMLarda hekiminiz günde 2 defa 2 inhalasyon şeklinde almanızı tavsiye edebilir.  Ancak alınan yanıta göre bu doz günde bir defaya da düşürülebilir.
  12 ila 17 yaş aralığındakilere günlük tavsiye edilen doz: Her gün günde 2 defa 1 inhalasyon alınır. Ancak alınan yanıta göre bu doz günde 1 defaya da düşürülebilir. 12 yaşından küçüklerda ilacın daha düşük dozlu forMLarı kullanılabilir.
 5. KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) tedavisi:
  Yalnızca 18 yaşından büyüklere verilebilir. Tavsiye edilen günlük doz : günde 2 defa 1 inhalasyon.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. VENTOFOR COMBI FIX kullanıldıktan sonra titreme, sinirlilik hali; göğüs ağrısı, hızlı veya çarpıntılı kalp atışı, boğazda şişkinlik, hırıltılı solunum, tıkanma, nefes alamama durumunda hiç vakit kaybetmeden hekiminizi arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz. 
 3. Baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, endişeli ruh hali, tat alma bozukluğu, ses kısıklığı, boğazda tahriş,öksürme, kas krampları, serseMLik, mide bulantısı yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat, Budesonid
Diğer bileşenler: hipromelloz, Laktoz monohidrat
İlaç Marka İsmi : VENTOFOR COMBI FIX 320/9 MCG inhilasyon tozu, sert kapsül

VENTOFOR COMBI FIX 320/9 MCG inhilasyon tozu, sert kapsül kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>