TRILEPTAL Divitab Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Okskarbazepin’dir. TRILEPTAL Divitab Tablet, istem dışı kasılmalara sebep olan  beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları  önleyen ve durduran antiepileptik bir ilaçtır.  Yetişkinlerde görülen Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet.) ve petit mal epilepsi; 4-16 yaş arası çocuklarda ve yetişkinlerde görülen  istem dışı kasılmaların eşlik ettiği ya da etmediği basit parsiyel nöbetler (vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) ve kompleks parsiyel nöbetler (basit parsiyel nöbetlere bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybının eşlik ettiği nöbetler)  ile ilgilidir.

TRILEPTAL Divitab Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmalara sebep olan  beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ya da  önleyen antiepileptik bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken alkol almayınız.Çünkü  alkol kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir.
 4. Karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz ki, doktorunuz duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 5. Bu ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Bu ilacı hastalık nöbetleri için kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımına devam ediniz. Çünkü ilacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinde artış görülebilir.
 8. Yanınızda acil duruMLar için bu ilacı kullandığınızı belirten kiMLik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 9. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yönteMLerini uygulamalısınız.
 10. Bu ilacı 2 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 12. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TRILEPTAL Divitab Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu
 2. Endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşması  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler , güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği, artan ya da kötüleşen hastalık nöbetleri, bilinç bulanıklığı ve hepatit (karaciğer iltihabı) gibi yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Okskarbazepin

İlaç Marka İsmi: TRILEPTAL Divitab Tablet

‘7334

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>