TOUJEO 300 U/ML Solostar SC Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Enjeksiyon Kalemi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İnsülin glarjin’ dir. TOUJEO 300 U/ML Solostar SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Kalem, kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Yetişkinlerde ve 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda  görülen diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılır. İnsülinin uzun ve sürekli etki gösteren bir formudur.

TOUJEO 300 U/ML Solostar SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Kalem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yetişkinlerde ve 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda  görülen diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılır. İnsülinin uzun ve sürekli etki gösteren bir formudur.
 3. Sadece deri altına enjekte edilerek kullanılır.  Enjeksiyon için en uygun bölgeler karın, uyluk, sol kolun ön kısmı veya kalça bölgeleridir.
 4. Eğer insüline alerjiniz varsa ya da hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) durumu yaşıyorsanız; kullanmayınız.
 5. Kan şekerinizin aşırı düşmesine izin vermeyiniz. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi duruMLar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün (hipoglisemi)  belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma duruMLarı için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 6. Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtileri olan, artan susuzluk, iştah kaybı, mide bulantısı, uyuşukluk hali, ağız kuruluğu, kuru cilt ve idrar yapımından artış gibi belirtilerden herhangi biri görüldüğünde kan şekeriniz yükseldiğinin göstergesidir.
 7. Kan şekeri seviyesini kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.
 8. Kullanmadan önce ağızdan alınan diyabet ilaçları da dahil olmak üzere diğer kullandığınız tüm ilaçların listesini doktorunuza bildiriniz.
 9. Alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı şeker seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine sebep olur.
 10. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 11. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kaleMLeri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.
 12. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TOUJEO 300 U/ML Solostar SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Kalem’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Sadece deri altına enjekte edilerek kullanılır.  Enjeksiyon için en uygun bölgeler karın, uyluk, sol kolun ön kısmı veya kalça bölgeleridir. Enjeksiyon bölgesinde şişlik oluşumunu önlemek için,  enjeksiyon yerini sürekli değiştiriniz. Enjeksiyon günde bir kez, günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Ancak her gün aynı saatte yapılmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı, kızarıklık ya da şişme varsa doktorunuza bildiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İnsülin glarjin
İlaç Marka İsmi: TOUJEO 300 U/ML Solostar SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kullanıma Hazır Kalem

TOUJEO 300 U/ML Solostar SC Kullanım İçin Enjek.Çöz.İçeren Kalem Kullanma Talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>