SYSTANE LUBRIKANT Göz DaMLası

Endikasyon Bilgisi :

SYSTANE LUBRIKANT Göz DaMLası‘nın etken maddesi Polietilen glikol, Propilen Glikol‘dür. Göz kuruluğu varlığında korneanın, gözün iç kısmının devaMLı ıslak kalmasını sağlayıcı etki gösteren yapay bir gözyaşı ilacıdır. Bu ilaç gözyaşı bezleri tarafından yeterli miktarda gözyaşı salgılanamaması; tek veya her iki gözün olağan dışı bir şekilde dışarıya doğru büyümesi (Ekzoftalmi) ya da göz kapağı bozukluklarında görülen alt veya üst göz kapağının açık  kalması sonucu korneayı tam olarak örtememesi (lagoftalmi) ve trahom enfeksiyonu, göz kırpma refleksinde azalma gibi kurumaya sebep olan göz hastalıklarında; gözlerde acıma, kaşınma, yorgunluk, batma, kuMLuluk hissini içeren semptoMLarın tedavisinde etkindir.

 

SYSTANE LUBRIKANT Göz DaMLası Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

  1. Bu ilacı düzenli olarak aksatmadan uyguladığınız halde, birkaç gün içerisinde yakınmalarınızda  bir düzelme olmazsa, acilen hekiminize müracaat etmelisiniz. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
  2. Tedaviniz sürerken görmenizde bozulma, görme probleMLeri, normalin üzerinde sulanma, kızarma ya da geçmeyen rahatsızlık hissi ortaya çıkarsa,  ilacın kullanımını durdurup, hekiminize haber veriniz.
  3. İlacı uyguladıktan hemen sonra geçici olarak puslu görmeye sebebiyet verebilir.  Görüşünüz netleşmeden araba ya da alet kullanmak gibi dikkat gerektiren işlerden kaçınınız.
  4. Gözünüzde lens varken daMLayı gözünüze uygulamayınız. İlacı daMLatmadan önce lensler çıkarılmalı, hekimin tavsiye ettiği miktardaki daMLayı daMLattıktan sonra lensinizi takmak için en az 15-20 dk lık bir beklemenin ardından lenslerinizi kullanabilirsiniz.
  5. DaMLalığın uç kısmını eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer daMLalık kirlenirse gözde enfeksiyona sebep olabilir.
  6. Hamilelerde  ve emziren annelerde ancak tıbbi zorunluluk hallerinde hekim tavsiyesi ve kontolünde  kullanılabilmesi öngörülür.
  7. İlacın etken maddesine karşı duyarlılığınız varsa bu kullanmayınız.

 

SYSTANE LUBRIKANT Göz DaMLası’nın Kullanım Şekli :

  1. SYSTANE ilacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız faydalı olur.  Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen doz miktarını ve süreyi dikkate almalısınız.
  2. Başınızı arkaya doğru hafifçe eğiniz, alt göz kapağını aşağıya doğru parmağınızla çekip, yukarıya bakınız. DaMLayı gözünüze uygulayınız ve gözünüzü kapayınız. DaMLayı uygularken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Eğer aynı göze birden fazla daMLa daMLatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız.

 

SYSTANE LUBRIKANT Göz DaMLası Yan Etkileri :

—Puslu görme ilacın geçici yan etkisidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Polietilen glikol, Propilen Glikol
İlaç Marka İsmi: SYSTANE LUBRIKANT %0.4 + %0.3  göz daMLası

SYSTANE LUBRIKANT %0.4 + %0.3  göz daMLası kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>