SULIDIN Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Nimesulid‘ tir. SULIDIN Jel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. SULIDIN, ağrılı osteartrit (ekleMLerde kireçlenme ve harabiyet),  bursit (eklem çevresindeki keselerin iltihabı), tenosinovit (kas kiriş kılıfının iltihabı),  tendinit (kas, kiriş iltihabı),  periartrit (eklem çevresi yumuşak doku iltihabı) gibi yumuşak doku romatizmal hastalıkları ile  kas gerginliği  ile belirgin bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi hastalıklarında görülen iltihap ve ağrının giderilmesinde ve  kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen iltihap, şişme ve ağrının giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

SULIDIN Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SULIDIN, iltihap giderici ve ağrı kesici bir jeldir. Uygulanan bölgedeki şişlik ve ağrıyı giderir.
 3. Daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar geliştiyse; bu ilacı kullanmayınız. Tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz.
 4. Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür duruMLarın tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 5. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 6. Geniş cilt yüzeylerine uygulamayınız ve uzun süreli kullanımdan kaçınınız.
 7. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı meydana gelirse ilacı kullanmayı durdurunuz ve doktorunuza veya bir hastaneye başvurunuz.
 8. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak şekilde uygulamalar yapmayınız.
 9. Uygulama esnasında ilacın giyeceklere teması halinde boyayabileceğinden, giyeceklere değmemesine dikkat ediniz.  Oluşan lekeler giysilerin yıkanmasıyla ortadan kalkar.
 10. İlacın ağzınıza, burnunuza ve gözünüze temasından kaçınınız. Yanlışlıkla temas etmişse bol su le yıkayınız.
 11. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. •12 yaşından küçüklerde kullanmayınız.
 13. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

SULIDIN Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Jeli ağrılı bölgeye yeterli miktarda ince bir tabaka halinde sıkınız ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Kesinlikle kuvvetli bir şekilde ovarak sürmeyiniz. Günde 3-4 defa uygulanabilir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı gibi yan etkiler  görüldüğünde, doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:   Nimesulid
İlaç Marka İsmi: SULIDIN Jel

SULIDIN Jel kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>