Sporanox Oral Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İtrakonazol‘ dur. Sporanox Oral Solüsyon, mantar  hastalıklarının tedavisinde veya riskli hastalarda mantar hastalıklarından korunmak amacıyla kullanılır. Vücut direnci azalmış hastalardaki ağız, boğaz ve yemek borusundaki mayalara bağlı oluşan enfeksiyonların tedavisinde;  öneMLi kan hastalığı olan ya da kemik iliği nakli yapılmış hastalarda zayıflayan immün sistemine bağlı olarak gelişen belirli mantar enfeksiyonlarını önlemek amacıyla; damar içine uygulanan antifungal ajanlar ile tedavi edilmiş hastalarda takip tedavisi olarak hastada nedeni bilinmeyen ve olasılıkla mantar enfeksiyonuna bağlı bir ateş yükselmesi görüldüğünde kullanılır.

 

Sporanox Oral Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantar  hastalıklarının tedavisinde veya riskli hastalarda mantar hastalıklarından korunmak amacıyla kullanılır.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, dolaşım probleMLeri veya geçmişte felç öykünüz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. Tedaviye başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 5. Mantara karşı etkili bir ilaçtır. Soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. Doğurganlık potansiyeline sahip bayanlar, bu ilacın kullanımı sırasında gebe kalmamak için uygun doğum kontrol yönteMLerini kullanmalıdır. İlacın kullanımına son verildikten sonra bir süre daha vücudunuzda kalmaya devam edeceğinden, tedaviniz bitip ilacın kullanımını bıraktıktan sonraki adet dönemine kadar kullandığınız  doğum kontrol yönteMLerine devam etmelisiniz.
 7. Hamile iseniz veya hamilelik şüphesi varsa yada hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde çok az da olsa anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Sporanox Oral Solüsyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Solüsyonu, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabı ile alınız. Yutmadan önce ağzınızın içinde yaklaşık 20 saniye süreyle dolaştırınız ve kullandıktan sonra ağzınızı çalkalamayınız. Yemeklerden en az 1 saat önce veya yemeklerden en az 2 saat sonra aç karnına almalısınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  İtrakonazol
İlaç Marka İsmi: Sporanox 10 MG Oral Solüsyon
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında Sporanox, sırasıyla; ANTİENFEKTİFLER, SİSTEMİK ANTİMİKOTİKLER,  Triazol türevleri ve İtrakonazol olarak sınıflandırılmış şekilde ve J02AC02 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz Sporanox’un üretimini yapan Janssen Pharmaceutica N.V. 30 B Turnhoutseweg/Beerse/Belçika’dır. Ruhsatı Johnson and Johnson Sıhhi Mal. Sanayi adlı şirkete aittir.
— Sporanox Solüsyon endikasyonu, ne ilacı; ilacın uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları; kullanımı ile ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler; öneriler, uygulama biçimi, doz bilgileri ile ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Johnson and Johnson’ın daha kapsaMLı açıklamalarına erişilebilir.
Sporanox’a ait kısa ürün bilgileri (pdf belgesi)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>