Skinoren Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azelaik asit‘ dir. SKINOREN Krem, cilt üzerinde akne (sivilce) oluşumuna sebep olan Propionibacterium Acnes adlı bakterinin öldürülmesine ve cildin kendini çabuk yenilemesine yardımcı olan bir kremdir.  Ciltteki gözenekleri tıkayan sertleşmiş ve pürüzlü cilt hücrelerinin gelişimini durdurur. Cilt hücrelerini yeniler, cildi canlandırır. Böylece sivilce ve siyah noktaların oluşumuna engel olur. SKINOREN, sivilceleri kurutucu  ve cildi canlandırıcı etkisiyle,  genellikle gençlerde görülen kıl kökü çevresinde yaşayan  bakterilerin (Propionibacterium Acnes adlı bakterinin)  aktivitesi sonucu oluşan içi iltihap dolu kabarcıklar ve pembe-kırmızı kabarcıklarla belirgin, yüz bölgesindeki  sivilcelerin (akne vulgaris) tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca cildi yenileyici özelliği sayesinde, deride pigmentlerin (renk veren madde)aşırı derecede artması sonucu oluşan lekeler halinde veya yaygın şekilde görülen koyu renkli – siyahımsı renklenmelerin (melazma) tedavisinde de kullanılır.

 

SKINOREN Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SKINOREN, cilt üzerinde akne (sivilce) oluşumuna sebep olan Propionibacterium Acnes adlı bakterinin öldürülmesine ve cildin kendini çabuk yenilemesine yardımcı olan bir kremdir. İçi iltihap dolu kabarcıklar ile pembe ya da kırmızı kabarcıklarla belirgin, yüz bölgesindeki  sivilcelerin (Akne vulgaris) tedavisinde ve melazma tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. SKINOREN‘ i yüzünüze diğer kreMLer veya ürünler ile aynı anda kullanmayınız.
 4. Kremin daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 5. SKINOREN‘ i sadece hastalıklı bölgeye sürünüz.
 6. Kremi yüz bölgesine sürecekseniz, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Tedaviniz sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 8. Egzamalı, açık yaralı, tahriş veya hasar görmüş cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür duruMLarın tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra kremi uygulayınız.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme görülmese de ilacı doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  4  hafta ya da daha fazla sürebilir.
 10. Eğer uygulama bölgesinde yanma, kuruluk ve  kızarıklık oluşursa; ilacın kullanımını azaltma konusunda doktorunuza danışınız.
 11. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmayınız.Bu tür duruMLarda ilacı kullanmak durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 12. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 13. Tedavi edilen bölgeyi örtmeyiniz ya da bandajlamayınız.
 14. Hamilelik  döneminde ilacın zararı olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SKINOREN Krem‘ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra yeterli miktarda ilacı tedavi edilecek bölgeye uygulayınız, hafif hareketlerle masaj yaparak yediriniz. Kremi uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.
 3. Genellikle sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez uygulanır.
 4. SKINOREN‘ in kullanım süresi kişiden kişiye değişebilir, hastalığın şiddetine bağlıdır. İyileşme belirtileri genelde yaklaşık 1 ay sonra görülmeye başlar. Tedaviden en iyi sonucu almak için en az bir kaç süre ile düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 12 aydan daha uzun süre uygulanmamalıdır.
 5. Melazma tedavisinde, en kısa tedavi süresi yaklaşık en az 3 ay olmalı ve en iyi sonucu almak için düzenli bir şekilde kullanmaya devam edilmelidir.
 6. SKINOREN Krem, 12 aydan daha uzun süre kullanılması önerilmemektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık, kaşıntı, soyulma, kuruluk, cilt renginde değişim yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Azelaik asit
İlaç Marka İsmi:  SKINOREN %20 Krem
Sırasıyla; DERMATOLOJİKLER, AKNE İLAÇLARI, Topikal kullanılan diğer anti-akne preparatları ve azeleik asit olarak sınıflandırılmış şekilde, D10AX03 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini Sanofi İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş. yapar, ruhsatı LEO Pharma A/S., Danimarka lisansı ile Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ne aittir.
SKİNOREN %20 Krem prospektüsü, kullanım talimatı ve SKİNOREN ‘e ait kısa ürün bilgileri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri

SKİNOREN Krem prospektüs, kullanma Talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>