SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış SalıMLı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ketiapin fumarat‘tır. SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış SalıMLı Tabletbeyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali) hastalığının idame tedavisinde ve nükslerinin önlenmesinde; bipolar bozukluğa eşlik eden mani ataklarının (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşırı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  döneMLeri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) tedavisinde ve majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluktaki manik veya depresif atakları ketiapin tedavisine cevap vermiş hastalarda hastalığın tekrarının önlenmesinde faydalıdır. Majör depresif nöbet tedavisinde,  diğer antidepresan tedavilere cevap alınamayan duruMLarda kullanılır.

SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış SalıMLı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SEROQUEL XR, şizofreni hastalığının idame tedavisinde ve bipolar bozukluğa eşlik eden mani ataklarının ve  majör depresif  atakların tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Bunama ile ilgili  rahatsızlıkları olan ileri yaştaki hastalarda kullanılmaz. Çünkü yaşlılarda bu ilacın kullanımı  ani ölüm, inme ve kalp yetmezliği gibi sonuçları beraberinde getirebilir.
 4. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 5. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını kesmeyiniz ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 6. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanıMLarının intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 7. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı;  kemik iliği hastalığı; aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığınız varsa yada nöbet veya epilepsi; karaciğer hastalığı ya da böbrek hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 8. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettiriniz. İlacın kullanımı kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Tedaviniz sırasında greyfurt suyu tüketmeyiniz. İlacın etkisini değiştirebilir.
 11. Tedaviniz süresince kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 12. •18 yaşından küçük hastalarda kullanımı önerilmez.
 13. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Hamilelik döneminde kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedaviniz süresince bebeğinizi emzirmeyiniz.

SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış SalıMLı Tablet‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yiyeceklerden etkilenebileceğinden yemeklerle birlikte almayınız, aç karnına (yemekten 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra) alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama, baş dönmesi, göz kararması, ağız kuruluğu, yorgunluk hali, halsizlik, kabızlık, hazımsızlık, kalp atışlarında hızlılık , çarpıntı, iştah artışı ve kilo alma en yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketiapin fumarat
İlaç Marka İsmi: SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış SalıMLı Tablet

SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış SalıMLı Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

SEROQUEL XR 300 MG Uzatılmış salıMLı tablet
Ağız yoluyla alınır.
• Etkin madde: 300 MG ketiapin (ketiapin fumarat olarak)
• Yardımcı maddeler: Mikrokristal selüloz, sodyum sitrat, laktoz monohidrat, magnezyum stearat, hipromelloz, makrogol 400, titanyum dioksit ve sarı demir oksit
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için öneMLi bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.Bu Kullanma Talimatında:
1. SEROQUEL XR nedir ve ne için kullanılır ?
2. SEROQUEL XR kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. SEROQUEL XR nasıl kullanılır ?
4. Olası yan etkiler nelerdir ?
5. SEROQUEL XR’nin saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. SEROQUEL XR nedir ve ne için kullanılır ?
SEROQUEL XR açık sarı renkli, kapsül şeklinde bikonveks uzatılmış salıMLı tablettir. Tabletin bir yüzünde ‘XR 300’ basılı diğer tarafı ise düzdür.
SEROQUEL XR 300 MG 30 ve 60 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.
SEROQUEL XR etkin maddesi ketiapin olan, antipsikotikler (psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan i
laçlar) olarak adlandırılan ilaç grubuna ait bir ilaçtır. Bu grup ilaçlar aşağıdaki gibi belirli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıkların tekrarlarının önlenmesinde etkilidir.
• Halüsinasyonlar (açıklanamayan sesler duymak gibi), garip ve korkutan düşünceler, davranış ve düşünce değişiklikleri ve zihin karışıklığı duruMLarı,
• Aşırı coşkulu veya heyecanlı duygu durumu. Bu duygu durumundaki kişiler; uykuya her zamankinden daha az ihtiyaç duyduklarını, daha konuşkan olduklarını, düşüncelerin veya fikirlerin hızla akıp geçtiğini fark edebilir. Bu kişiler alışılmadık derecede gergin olabilirler.
• Kederli duygu durumu. Bu duygu durumundaki kişiler karamsarlık, suçluluk, enerji kaybı, iştah azalması ve/veya uykusuzluk
hissedebilirler.
• SEROQUEL XR ayrıca depresyonda olan kendini coşkulu ve heyecanlı hissetmeyen kişilerin tedavisi için de kullanılabilir. Bu hastaların kendilerini üzgün ve karamsar hissettikleri uzun döneMLeri vardır, enerjileri yoktur, genellikle ağlamaklıdırlar. Uyku ve iştahlarında değişiklikler vardır. Bu hastaların ruhsal duruMLarında (yükselişler ve düşüşler gibi) diğer maddelerde tarif edilen dalgalanmalar yoktur.
2. SEROQUEL XR’ yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
SEROQUEL XR beyin fonksiyon kaybı (demansı) olan, ileri yaştaki hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, SEROQUEL’in
de içinde bulunduğu gruptan olan ilaçların, demansı olan yaşlı hastalarda inme ve bazı vakalarda ölüm riskini artırabilmesidir.
SEROQUEL ve bu sınıftaki diğer ilaçlarla yapılan klinik çalışmalarda, demansı ve davranışsal bozukluğu olan yaşlı hastalarda ölüm riskinde artış raporlanmıştır. SEROQUEL bu tür kullanımda onaylı değildir.
Antidepresan ilaçların özellikle çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanıMLarının intihar düşünce ya da davranışlarını artırma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle tedavinizin başlangıcı ve ilk aylarında veya ilaç dozunuzun artırılma/azaltılma ya da kesilme döneMLerinde sizde ortaya çıkabilecek huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişikliklerine ya da intihar
olasılığına karşı doktorunuz sizi yakından takip edecektir. Durumunuzda herhangi bir kötüleşme olursa, intihar düşüncesi veya davranışı ya da kendinize zarar verme düşüncesi ortaya çıkarsa en kısa zamanda doktorunuzu arayınız. SEROQUEL XR’nin 18 yaşın altındaki hastalarda kullanımı önerilmez.
SEROQUEL XR’ yi aşağıdaki duruMLarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
-Etkin madde ketiapine veya SEROQUEL XR’nin herhangi bir bileşenine (yardımcı maddeler listesine bakınız) aşırı duyarlıysanız (alerji),
Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız:
– HIV tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (didanozin, lopinavir, ritonavir gibi HIV-proteaz inhibitörleri)
– Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılan azol sınıfı ilaçlar (ketokonazol, flukonazol, itrakonazol gibi)
– Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan eritromisin, klaritromisin gibi
bazı ilaçlar
– Nefazodon gibi bazı depresyon ilaçları
SEROQUEL XR’ yi aşağıdaki duruMLarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer;
-Kalp hastalığınız varsa (Örneğin enfarktüs, kalp ritm bozukluğu, kalp yetmezliği gibi),
-Tansiyonunuz düşükse,
-Felç geçirdiyseniz ve özellikle ileri yaştaysanız,
-Havale geçirdiyseniz (konvülziyon),
-Kollarda, bacaklarda rahatsızlık hissi duyuyorsanız,
-Özellikle yüzünüz ve dilinizde kontrol dışı hareketler varsa,
– Ateş, zihinde karışıklık ve kas sertliğiniz varsa,
-Geçmişte ilaçlardan kaynaklanan veya onlarla ilgisi bulunmayan herhangi bir nedenle akyuvar sayınız düşük bulunduysa,
-Şeker hastalığınız (diyabet) veya şeker hastası olma riskiniz varsa, SEROQUEL ile yapılan çalışmalarda kan şekerinin yükselmesi ve hiperglisemi (yüksek kan şekeri) gözlenmiştir. Ayrıca nadir vakalarda diyabet görülmüştür. Diyabet riskiniz varsa (aileden gelen diyabet, hamilelikte görülen yüksek kan şekeri gibi) bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Eğer diyabetiniz varsa, diyabetinizin kötüye gitmesini önlemek için takip altında olmalısınız.
-Tiroid hormon seviyeniz düşükse,
– Yutma güçlüğünüz varsa,
-Trigliserid ve kolesterol düzeyleriniz yüksekse,
– Karaciğer hastalığınız varsa,
-Gözünüze katarakt tanısı konmuşsa,
-Bu grup ilaçlar kan pıhtısı oluşumu ile ilişkili olduğundan, sizde ya da ailenizde damar içinde kan pıhtılaşma öyküsü varsa,
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
İntihar düşüncesi ve depresyonunuzun kötüleşmesi
Eğer depresyonda iseniz zaman zaman kendinize zarar verme veya kendinizi öldürme düşünceleriniz olabilir. Bu tür düşünceler tedaviye ilk başlandığı zaman artabilir. Bunun sebebi, bu tip ilaçların genellikle 2 hafta veya bazen daha uzun süre içinde fayda sağlamasıdır. Bu tür düşünceler ayrıca ilacı almayı birden kesmeniz durumunda da artabilir.
Eğer genç bir yetişkin iseniz bu tür düşünceleriniz olması ihtimali daha yüksektir. Klinik çalışmalardan elde edilen bilgiler intihar düşüncesi ve/veya
intihar davranışı riskinin depresyonu olan 25 yaşın altındaki genç erişkinlerde arttığını göstermektedir.
Eğer herhangi bir zamanda kendinize zarar verme veya kendinizi öldürme düşüncelerine sahipseniz doktorunuza bildiriniz veya bir hastaneye gidiniz. Bir yakınınıza veya arkadaşınıza depresyonda olduğunuzu söylemeniz ve onlardan bu kullanma talimatını okumasını istemeniz faydalı olabilir. Onlardan, belirtilerinizin kötüye gittiğini düşünüyorlarsa veya davranışlarınızdaki diğer değişikliklerden endişe duyuyorlarsa, bunu size söylemelerini isteyebilirsiniz.
SEROQUEL XR’ nin yiyecek ve içecek ile kullanılması
• Alkolle birlikte dikkatle alınmalıdır. Çünkü SEROQUEL XR ile alkolün birleşen etkileri sizi uykulu yapabilir.
• SEROQUEL XR tedavisi alırken greyfurt suyu içmeyiniz. İlacın etki etme yolunu değiştirebilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız SEROQUEL XR gebelik sırasında sadece mutlaka gerekli olduğu duruMLarda,
yararı bebeğe yönelik potansiyel riskinden fazlaysa kullanılmalıdır.Bunun dışındaki duruMLarda kullanılmamalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. İlacı kullandığınız süre boyunca bebeğinizi emzirmeyiniz.
Araç ve makina kullanımı
Kullandığınız bu ilaç uykunuzu getirebilir. Bu tabletlerin sizi nasıl etkilediğini öğrenmeden önce, araç ya da makina kullanmayınız.
SEROQUEL XR’ nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında öneMLi bilgiler
SEROQUEL XR bir şeker tipi olan laktoz içerir. Doktorunuz size bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüzün olduğundan söz etmişse, bu ilacı
almadan önce doktorunuza danışınız.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanım
Aşağıdaki ilaçlarla birlikte SEROQUEL XR kullanmayınız:
• HIV tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (didanozin, lopinavir, ritonavir gibi HIV-proteaz inhibitörleri)
• Mantar enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan azol sınıfı ilaçlar (ketokonazol, flukonazol, itrakonazol gibi)
• Eritromisin, klaritromisin, doksisiklin ve telitromisin gibi antibiyotikler
• Diklofenak gibi romatizma ilaçları
• İmatinib gibi kanser ilaçları
• İzoniazid gibi tüberküloz ilaçları
• Nefazodon gibi depresyon ilaçları
• Nikardipin, ki
nidin, verapamil gibi kalp ilaçları
• Propofol gibi anestezi ilaçları
Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.
• Anksiyete veya depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar
(imipramin, fluoksetin gibi)
• Fenitoin veya karbamazepin (sara [epilepsi] ilaçları);
• Tansiyon ilaçları;
• Barbitüratlar (uykusuzluk tedavisinde);
• Tiyoridazin (diğer bir antipsikotik ilaç).
Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar
hakkında bilgi veriniz.
İdrarda ilaç taraması
Eğer idrarda ilaç taraması yapılıyorsa, SEROQUEL kullanmanız nedeniyle metadon veya depresyon için kullanılan trisiklik andidepresanlar olarak
adlandırılan ilaçlardan kullanmıyor olsanız dahi bazı test metotları bu ilaçlar için pozitif sonuç alınmasına neden olabilir. Daha spesifik testlerle sonuçların doğrulanması gerekebilir.
3.SEROQUEL XR nasıl kullanılır ?
Uygun kullanım ve doz/ uygulama sıklığı için talimatlar:
SEROQUEL XR’ yi kullanırken her zaman doktorunuzun talimatlarına kesin olarak uyunuz. Emin olmadığınızda doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Başlangıç dozunun ne olacağına ve her gün kaç tablet SEROQUEL XR alacağınıza doktorunuz karar verecektir.
Uygulama yolu ve metodu :
• Tabletlerinizi günde bir defa alacaksınız,
• Tabletleri bölmeyin, çiğnemeyin veya ezmeyiniz,
• Tabletlerinizi bütün olarak, bir miktar suyla yutunuz,
• İlacınız yiyeceklerden etkilenebileceğinden, yemeklerle beraber almayınız (yemeklerden en az 1 saat önce veya yatmadan önce alınız, doktorunuz size ne zaman kullanmanız gerektiğini söylecektir).
• SEROQUEL XR kullanırken greyfurt suyu içmeyiniz çünkü bu tedavinizi etkileyebilir,
• Doktorunuz size söylemeden, kendinizi iyi hissetseniz bile tabletlerinizi almayı durdurmayınız.
Değişik yaş grupları :
Çocuklar ve ergenlik dönemindeki gençlerde kullanım :
SEROQUEL XR’ nin 18 yaşın altındaki hastalarda kullanımı önerilmez.
Yaşlılarda kullanım :
Yaşlılarda, özellikle tedavinin başlangıç döneminde dikkatle kullanılmalıdır. Yaşlı hastalarda tedaviye düşük dozla (50 MG) başlanmalı, daha sonra doz yavaşça yükseltilmelidir.
Özel Kullanım DuruMLarı :
Böbrek/Karaciğer yetmezliği
Böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlanmasına ihtiyaç yoktur.
SEROQUEL XR, karaciğer yetmezliği olduğu bilinen hastalarda, özellikle tedavinin başlangıç döneminde dikkatli kullanılmalıdır. Tedaviye düşük dozla (50 MG) başlanmalı , daha sonra doz yavaşça yükseltilmelidir. Ciddi karaciğer yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Eğer SEROQUEL XR’ nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla SEROQUEL XR kullandıysanız:
SEROQUEL XR’ den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, derhal bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Bu durumda uyuklama, serseMLik ve anormal kalp atışları yaşayabilirsiniz.
SEROQUEL XR’ yi kullanmayı unutursanız
Unuttuğunuz tableti, bir sonraki dozun alınma saatine çok yakın olmadığı sürece, hatırlar hatırlamaz hemen alın. Unuttuğunuz dozu dengelemek için çift doz almayınız.
SEROQUEL XR ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
SEROQUEL XR kullanmayı aniden durdurursanız, bulantı veya kusma gelişebilir ya da uyuyamayabilirsiniz.
Doktorunuz size tedaviyi durdurmadan önce, dozu yavaş yavaş azaltmanızı önerebilir.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi SEROQUEL XR’ nin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa SEROQUEL XR’ yi kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz (bunlar aşağıda da tanıMLanmıştır):
Çok yaygın (˃ 1/10)
• Baş dönmesi (bayılmaya neden olabilir), baş ağrısı, ağız kuruluğu
• Çok belirgin uyuklama hali
• Kesilme semptoMLarı (kusma, baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, ishal, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi SEROQUEL XR kullanımının kesilmesi
ile ortaya çıkan semptoMLar).
• Kilo alımı
Yaygın (˂ 1/10)
• Kalp hızında artış (taşikardi),
• Burun tıkanıklığı,
• Kabızlık, mide bozukluğu (hazımsızlık)
• Halsizlik ve güçsüzlük hissi,
• Kol veya bacaklarda şişme,
• Ayağa kalkınca kan basıncının düşmesi (ortostatik hipotansiyon) ve buna bağlı olarak baş dönmesi veya bayılma hissi (düşmeye neden olabilir),
• Kan şekerinin yükselmesi,
• Bulanık görme,
• Kas hareketlerinin başlamasında zorluk, titreme, rahatsızlık veya ağrısız kas tutulması gibi anormal kas hareketleri,
• Anormal rüyalar ve kabuslar,
• Açlık hissi (iştah artışı),
• Asabilik,
• Konuşma ve telaffuzda güçlük,
• Depresyonda artış ve intihar düşünceleri
Yaygın olmayan (˂ 1/100)
• Nöbetler,
• Şiddetli deri döküntüsü, deride kabarcıklar ve deride şişme gibi alerjik reaksiyonlar,
• Huzursuz bacak sendromu ,
• Yutkunmada güçlük,
• Özellikle yüzde ve dilde istem dışı hareketler,
• Cinsel aktivitede bozukluk
Seyrek (˂ 1/1000)
• Yüksek ateş durumu, uzun süren boğaz ağrısı, ağız ülserleri, hızlı nefes alma, terleme, kaslarda sertleşme, baygınlık hissetme veya bayılma
• Deri ve gözlerde sararma
• Priapizm (uzun süren ve ağrılı ereksiyon)
• Göğüslerde şişme ve beklenmedik bir şekilde anne sütü üretilmesi
(galaktore)
• Adet düzensizliği
• Göğüs ağrısına ve nefes almada zorluğa neden olacak şekilde kan damarları boyunca akciğere doğru ilerleyen, özellikle bacak damarlarındaki
kan pıhtılaşması (bacaklarda şişme, ağrı ve kırmızılık belirtileri). Bu belirtilerden herhangi biri meydana geldiğinde derhal doktorunuza
başvurunuz.
Çok seyrek (˂ 1/10000)
• Önceden mevcut diyabetin (şeker hastalığı) şiddetlenmesi,
• Karaciğer iltihabı (Hepatit)
• Şiddetli pişik, kabarıklık ve deride kırmızı kabarıklıklar.
• Bazen nefes almada zorluğa ve şoka sebep olan şiddetli alerjik reaksiyonlar (Anaflaksi)
• Deride ani kabarma, özellikle göz çevresi ve, dudaklar ve boğazda (Anjiyoödem)
• İdrar hacmini ayarlayan hormonun uygunsuz salgılanması
• Kas liflerinin yıkımı ve kaslarda ağrı (Rabdomiyoliz)
SEROQUEL XR’ nin dahil olduğu ilaç grubu, ciddi ve ölüMLe sonuçlanabilecek kalp ritim bozukluklarına sebep olabilir.
Bazı yan etkiler sadece, kan testi sonucunda ortaya çıkar. Bu yan etkiler, yağ (trigliserid ve toplam kolesterol) miktarında veya kan şekerinde artış, bazı kan hücrelerinin sayısında azalma ve kandaki prolaktin hormon miktarının  artmasıdır.
Prolaktin hormon miktarının artması, seyrek olarak aşağıdaki yan etkilere sebep olabilir:
• Kadın ve erkeklerde göğüslerde şişme ve beklenmedik bir şekilde anne sütü üretilmesi
• Kadınlarda aylık adet görmenin gerçekleşmemesi veya düzensiz adet görme
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. SEROQUEL XR’ nin saklanması
SEROQUEL XR’ yi çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyuMLu olarak kullanınız Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra SEROQUEL XR’ yi kullanmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>