ROVAGYL 3 MIU TAblet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Spiramisin’dir. ROVAGYL 3 MIU TAblet, vücutta hastalığa yol açan duyarlı mikroorganizmalarla savaşır ve hastalığın kontrol altına alınmasında etkili rol oynar. Antibiyotik bir ilaçtır. Solunum yolu enfeksiyonları (akciğer enfeksiyonu, kulak burun boğaz enfeksiyonu); ağız boşluğu  ve diş enfeksiyonları; cilt enfeksiyonları; genital bölge enfeksiyonları; kemik enfeksiyonları; toksoplazmos (toxoplasma gondii adı verilen bir tür parazitin neden olduğu enfeksiyonel bir hastalıktır.  Bu bakterinin dişisi ve erkeği sadece kedilerin bağırsaklarında üreyebilirler ve kedilerin dışkısı ile dışarıya çıkarlar. Sindirim sistemi ile yani parazitin ağız yoluyla vücuda alınmasıyla insana geçer.) enfeksiyonlarında; Meningokok menenjiti koruma tedavisinde  ve penisiline alerjisi olan hastalarda kullanılır.  Ayrıca  akut romatizmal ateş nüksünün önlenmesinde de kullanılır.

ROVAGYL 3 MIU TAblet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta hastalığa yol açan duyarlı mikroorganizmalarla savaşır ve hastalığın kontrol altına alınmasında etkili rol oynar. Antibiyotik bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı düzenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz..
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 5. Eğer, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Bu ilacı, migren tedavisinde kullanılan ergotamin içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 8. Bu ilaç, BCG ve tifo aşısının etkisini azaltabilir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde doktorunuz gerekli gördüğünde bu ilaç kullanılabilir.  Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROVAGYL 3 MIU TAblet‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, mide bulantısı, kusma, kansızlık ve sarılık gibi yan etkiler görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen  doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Spiramisin
İlaç Marka İsmi: ROVAGYL 3 MIU Film Kaplı Tablet
Sırasıyla, Antienfektifler, Sistemik Antibakteriyeller, Makrolidler, Linkozamidler ve streptograminler, Makrolidler ve Spiramisin olarak sınıflandırılmış şekilde, J01FA02 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ROVAGYL, GM-BAY SAĞLIK ÜRÜNLERİ firmasının ürünüdür.

ROVAGYL3 MIU TAblet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>