ROLAN Fort Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mefenamik asit’tir. ROLAN Fort Kapsül, hafif ve orta dereceli ağrı duruMLarında kullanılan, ağrı kesici bir ilaçtır. Diş ağrısı ve diş çekimi sonrasındaki ağrılar, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı,  romatizmal ağrılar, travmatik ve ortopedik ağrılar, rahim içi doğum kontrol cihazı uygulamasında oluşabilecek ağrı, genel kanser ağrıları, ameliyat sonrası ağrılarda ve  hafif yaralanmaların yol açtığı ağrı duruMLarda kullanılır.

ROLAN Fort Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Diş ağrısı ve diş çekimi sonrasındaki ağrılar, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı,  romatizmal ağrılar, travmatik ve ortopedik ağrılar, genel kanser ağrıları, ameliyat sonrası ağrılarda ve  hafif yaralanmaların yol açtığı ağrı duruMLarda kullanılır.
 3. Bu ilaç ağrılı duruMLarda yetişkinlerde 7 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseriniz varsa veya mide ve bağırsaklarda kanama duruMLarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer karaciğer yetmezliğiniz  veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da astım hastası iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacın uzun süre kullanımı karaciğer fonksiyon bozukluğuna sebep olabileceğinden, belirli aralıklarla kan testleri yapılmalıdır.
 8. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 9. 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme döneMLerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROLAN Fort Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu, midede oluşturabilecek tahrişi azaltmak için tercihen yemeklerle birlikte ve sütle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, serseMLeme, sinirlilik, cilt döküntüleri, lökopeni, hipertansiyon, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve mide şişkinliği gibi yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Mefenamik asit

İlaç Marka İsmi: ROLAN Fort Kapsül

‘7983

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>