ROBISID 500 MG Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sodyum Fusidat‘ tır. ROBISID Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Bakterileri öldürücü ve çoğalmalarını önleyici etkisi vardır.  ROBISID, akciğer iltihabı-pnömoni tedavisinde, ateş ve titremeye sebep olan septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) tedavisinde,  beyin absesi, kalp zari iltihabı, kemik ve eklem iltihapları, deri ve yumuşak doku (sivilce, apse, çıban, dolama, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonları, yara enfeksiyonları ve antibiyotik kullanımına bağlı ishal enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

ROBISID Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ROBISID, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Bakterileri öldürücü ve çoğalmalarını önleyici etkisi vardır.
 3. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Karaciğer hastalığınız varsa ya da sarılık iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 5. İlacın kullanımı kaslarda güçsüzlük ve ağrıya sebep olabileceğinden kolesterol düşürücü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 6. ROBISID Tablet‘ i kan sulandırıcı ilaçlarla veya bağışıklık sistemine etki eden siklosporin adlı ilaçla, AIDS tedavisinde ve korunmasında kullanılan ilaçlarla ya da  Linkomisin, rifampisin gibi antibiyotikler ile birlikte kullanmayınız.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

ROBISID Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu ile birlikte yemeklerden sonra alınız. Günde 3 kez (8 saat ara ile) birer tablet alınır.
 3. İlacınızı her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Ciltte kabartı, kolay kanama ya da çürük oluşumu, yüzde ve göz akında sararma (sarılık), yutma güçlüğü, yüzde veya boyunda şişme ve döküntü  seyrek görülen yan etkilerdir. Bu duruMLardan herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Sodyum Fusidat
İlaç Marka İsmi: ROBISID 500 MG Film Tablet

ROBISID 500 MG Film Tablet Kullanma Talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>