RILUTEK Film Tablet

RILUTEK nedir ve endikasyon bilgisi (Endikasyon Bilgisi)

İlacın etken maddesi  Riluzol’dur. RILUTEK 50 MG Film Tablet, ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında, yaşamı uzatmak  ve trakeostomi (boyundan nefes borusuna giden bir delik açılması) yapılmadan ve mekanik solunuma bağlanmadan önceki yaşam süresini uzatmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç sadece Motor nöron hastalığının bir çeşidi olan ALS hastalığında kullanılır. Motor nöron hastalığının diğer forMLarında kullanılmamalıdır. Motor nöron hastalığında sinir hücrelerinin harap olma durumu (kas zayıflığı, kas erimesi ve felç), kimyasal bir madde olan glutamatın beyinde ve omurilikte aşırı miktarda bulunmasından kaynaklanmaktadır. RİLUTEK, glutamatın açığa çıkmasını durdurur ve sinir hücrelerinin harap olmasını önler.

 

RILUTEK Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. RILUTEK’in aktif maddesine veya bileşenlerinden birine karşı hassasiyetiniz var ise; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında, yaşamı uzatmak  ve trakeostomi (boyundan nefes borusuna giden bir delik açılması) yapılmadan ve mekanik solunuma bağlanmadan önceki yaşam süresini uzatmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer rahatsızlığınız ya da kanınızda bazı karaciğer enziMLerinin düzeylerinde artış var ise,  bu ilacı kullanmadan önce bunları hekime bunları bildirmeniz öneMLidir. Bu tür vakalarda ilacın kullanımı sizin için uygun bulunmamaktadır.
 4. Eğer göz aklarında ve yüzde sarılık, vücutta kaşınma ve halsizlik gibi karaciğer  rahatsızlığı ile ilgili şikayetler yaşıyorsanız veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz var ise ya da ateşiniz yüksekse; vakit kaybetmeden acil yardım desteği için hekiminizi arayınız. RILUTEK’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. RILUTEK Tableti 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 6. RILUTEK kullanımı baş dönmesi ve serseMLiğe sebep olabileceğinden, makine ve araç kullanımı gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 7. Hamilelik dönemindeyseniz ya da hamile olmayı düşünüyorsanız RILUTEK  ilacı kullanmamalısınız. Eğer RİLUTEK’i alırken hamileliğiniz gerçekleşirse acilen hekime bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Emzirme dönemindeyseniz ve RILUTEK almanız gerekiyorsa bebeğinizi emzirmemelisiniz.

RILUTEK Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. RILUTEK’in her dozunu bir bardak su ile beraber alınız. 12 saatlik aralıklarla günde iki defa birer tablet alınmalıdır.

RILUTEK ‘in diğer ilaçlarla etkileşmesi

 1. Kafein, diklofenak, diazepam, nisergolin, klomipramin, imipramin, fluvoksamin, fenasetin, teofilin, amitriptilin ve kinolonlar: Bu ilaçlarla beraber kullanılması, RİLUTEK’in vücutta parçalanmasını azaltabilir.
 2. Sigara dumanı, ızgara yapılmış yiyecekler, rifampisin, omeprazol: Bu ilaçlarla beraber kullanılması RİLUTEK’in vücutta parçalanmasını artırabilir.

 

RILUTEK ‘in Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes almada zorluk, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve öksürük, boğazda nefes almayı zorlaştıracak şişme, deride kızarıklık ve döküntü, parmaklarda şişlik gibi ciddi  yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup,  acil  yardım için hekiminize veya bir sağlık kuruluşunun acil servisine müracaat ediniz.

 

İlaç Marka İsmi: RILUTEK 50 MG Film Tablet
İlaç Etken Maddesi: Riluzol
RILUTEK Film Tablet’te bulunan yardımcı maddeler : Dibazik kalsiyum fosfat anhidr, Mikrokristalin selüloz, Kolloidal silika anhidr, Magnezyum stearat, Kroskarmelloz sodyum, Hidroksipropil metilselüloz, Polietilen glikol (makrogol), Titanyum dioksit (E171), Çapraz bağlı karboksimetil selüloz
 

Ruhsat sahibi: Sanofi Sağlık Ürünleri Şti.
Büyükdere Cad. No: 193
Levent-Şişli İstanbul
Tel: (212) 339 10 00
Faks: (212) 339 10 89

Üretici Firma : Sanofi Winthrop Industrie, Fransa

 

RILUTEK 50 MG Film Tablet kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>