RIFCAP Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rifampisin’dir. RIFCAP Kapsül, vücutta hastalığa yol açan bakteriler ile savaşır ve  hastalığın kontrol altına alınmasında etkili rol oynar. Yeni, ilerlemiş, kronik veya ilaca dirençli duruMLarda dahil olmak üzere duyarlı bakterilerin sebep olduğu tüberkülozun tüm çeşitlerinin tedavisinde ve lepra (cüzzam hastalığı) tedavisinde kullanılır.  Bu ilaç,  tüberküloz tedavisinde diğer antitüberküloz ilaçlardan en az biri el birlikte ve lepra tedavisinde lepra ilaçlarından en az biri  ile birlikte kullanılmalıdır. Tek başına kullanılamaz. Tüberküloz ve tüberkülozun tüm çeşitleri; lepra (cüzzam hastalığı); ilaca dirençli  ve ciddi stafilokok (deride oluşan mikroorganizmalar) enfeksiyonlar;  Meningokok (meningoki bakterisinin sebep olduğu bir hastalık) taşıyıcıları tedavisi ve Bruselloz (Peynir) Hastalığı (brusella bakterisinin sebep olduğu hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık);  grip (İnfluenzae) enfeksiyonu (A, B ve C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon) ile ilgilidir.

RIFCAP Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yeni, ilerlemiş, kronik veya ilaca dirençli duruMLarda dahil olmak üzere duyarlı bakterilerin sebep olduğu tüberkülozun tüm çeşitlerinin tedavisinde ve lepra (cüzzam hastalığı) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa ya da safra yolu tıkanıklığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Bu ilacı, sarılık, gebeliğin özellikle ilk 3 ayında, yeni doğanlarda ve  emzirme döneMLerinde kullanmayınız.
 5. Bu ilacın kullanımının karaciğer üzerindeki muhtemel toksik etkileri nedeniyle tedavi öncesi ve tedaviniz sırasında mutlaka karaciğer fonksiyon testlerinizi yaptırınız.
 6. Eğer guatr ve hipotroid hastalığınız veya şeker hastalığınız varsa ya da alkol kullanıyorsanız (alkolik), sarılık, depresif veya başka bir psikiyatrik rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 8. Bu ilacın kullanımıyla, idrarınız, dışkı, tükürük, balgam ve teriniz kırmızı-turuncu renkte olabilir.
 9. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RIFCAP Kapsül‘ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz..
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Bu ilaç, yemekten 30 dakika önce veya 2 saat sonra mide boş durumdayken alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, iştah kaybı, baş ağrısı, serseMLik, depresyon, eklem ağrısı gibi yan etkiler görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Rifampisin

İlaç Marka İsmi: RIFCAP Kapsül

‘7782

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>