RHINOTUSSAL Uzun Etkili Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Dekst­ro­met­or­fan, Fenilefrin, Karbinoksamin’dir. RHINOTUSSAL Uzun Etkili Kapsül, sinüzit, saman nezlesi ve  soğuk algınlığında görülen  ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük  gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır.

RHINOTUSSAL Uzun Etkili Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sinüzit, saman nezlesi ve  soğuk algınlığında görülen  ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük  gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, alkol bağıMLılığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacı 2 haftadan daha fazla kullanmayınız.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağıMLılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. İlaç kullanımına rağmen 2 hafta içinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse, acilen  doktorunuza başvurunuz.
 8. Bu ilacı kullanırken sinir sistemi depresanları ve alkol almaktan kaçınınız. Çünkü  bu ilaçla birlikte depresan ilacı  veya  alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 9. Bu ilacı 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme döneMLerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RHINOTUSSAL Uzun Etkili Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 doz alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, mide ağrısı, iştahsızlık, merkezi sinir sistemi bozuklukları, görme bozukluğu, huzursuzluk, güçsüzlük, uyku bozukluğu, vertigo, titreme, çarpıntı   gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Dekst­ro­met­or­fan, Fenilefrin, Karbinoksamin

İlaç Marka İsmi: RHINOTUSSAL Uzun Etkili Kapsül

‘7738

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>