REDUPOT 880 MG GRANUL 20 SAŞE

REDUPOT Saşe nedir ve Endikasyon Bilgisi :

Kalsiyum polistiren sülfonat etken maddesini içinde bulunduran REDUPOT 880 MG GRANUL, böbrek yetmezliği olan diyaliz hastalarında, diyaliz seansları arasında serum potasyum yüksekliğini tedavi ve önlemede; REDUPOT  saşe ayrıca potasyum zehirlenmesi duruMLarında kullanılan bir ilaçtır.

 

REDUPOT 880 MG GRANUL Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. REDUPOT‘un içindeki etken maddeye veya diğer bileşenlere alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kanınızda potasyum düzeyi düşükse (hipopotasemi var ise) ya da  kalsiyum düzeyiniz yüksekse (hiperkalsemi var ise) , yayılabilen kötü huylu tümör,  kemik iliği kanseri, sarkidoz hastalığı, paratioid hormonu fazlalığı (hiperparatiroidizm) ya da bağırsağınızda tıkanıklık var ise; bu tür duruMLarda REDUPOT Saşe kullanılmamalıdır.
 3. Nefes yolu tıkanıklığı (aspirasyon) oluşmaması için ağız yolu ile kullanımda dikkatli
  olunmalıdır. Akciğer ve bronş kanalları ile ilgili (bronkopulmoner) beklenmeyen bir
  duruma (komplikasyonlara) sebep olabilecek nefes yolu tıkanıklığından (aspirasyondan)
  kaçınmak için, reçine uygulanan hastalar dikkatlice konuMLandırılmalıdır.
 4. Tetrasiklin (antibiyotik ilaç) veya demir içeren bir ilaç alıyorsanız ve REDUPOT‘la eş zamanlı almanız gerekiyorsa;  Tetrasiklini bu ilaçtan 2 saat önce ya da 2 saat sonra alınız.
 5. Kandaki potasyum düzeyinin normalden daha aşağılara düşmesini engellemek için potasyum düzeyinin takip edilmesi gerekmektedir.
 6. REDUPOT, tatlandırıcı veya bağırsak çalıştırıcı olarak kullanılan sorbitol ile beraber alınmamalıdır.
 7. Eğer, kanınızda magnezyum azlığı (hipomagnezemi) var ise ya da kalp rahatsızlığı tedavisi görüyorsanız, veya bağırsak hareketlerini arttırıcı (ishal yapıcı) magnezyum içeren bir ilaç alıyorsanız; idrar söktürücü ya da istem dışı çalışan belirli sinir sinyallerini azaltıcı bir ilaç alıyorsanız; REDUPOT ‘la tedaviniz başlamadan önce bunları hekiminize bildiriniz.
 8. REDUPOT saşe içindeki granül yiyecek veya sulu gıdaların (meyve suyu hariç) içine karıştırılmak suretiyle kullanılır. Hazırlanan
 9. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde REDUPOT saşeyi hekime danışmadan kullanmayınız.

 

REDUPOT 880 MG GRANUL’ün kullanım Şekli:

 1. REDUPOT tedavisinin süresi, potasyum düzeyine göre belirlenir. Potasyum düzeyinin periyodik  takibi ve kontrolü hekiminiz tarafından yapılacaktır.
 2. REDUPOT kullandığınız sürelerde düşük düşük potasyum içerikli bir diyet yapmanız öngörülmektedir.
 3. REDUPOT makattan veya ağızdan uygulanabilir. Etkinliğinin artması açısından ilacın ağızdan alınması tercih edilebilir.
 4. REDUPOT granülün ağızdan alınması: 1 saşe (15 gram) REDUPOT, 100 ML su, süt, çay veya kahve içinde veya yiyeceklerle karıştırılarak  granüllerin dış kaplamaları bozulmadan önce hemen alınmalıdır. İlacın tadını iyileştirmek için  karışıma tatlı gıdalar eklenebilir.
 5. Bu ilacı meyve suyuyla karıştırmayınız ve ilacı aldıktan sonra meyve suyu içmeyiniz. Çünkü meyve sularında bol miktarda potasyum bulunur.
 6. REDUPOT granülün makattan uygulanması:  2 saşe (30 gram) granül 100-200 ML sıvı (su veya %5 glikoz solüsyonu) içinde çözündürülerek, makat yoluyla, verilen içeriklerin belirli bir süre bağırsaklarda kalmasını amaçlayan lavman türü (retansiyon lavmanı) şeklinde uygulanmalıdır. Lavman ile uygulanan sıvının  en az dört saat içeride kalmasına özen gösterilmelidir.
 7. Çocuklarda REDUPOT granülün kullanımı: Günde birkaç parçaya bölünmüş halde 0,5-1 gram/kg vücut ağırlığı olarak hesaplanıp kullanılır.  Yeni doğanlarda REDUPOT saşe kullanılmamalıdır.

REDUPOT 880 MG GRANUL’ün Yan Etkileri :

 1. Potasyum düzeyinin normalin altına düşmesi ve kalsiyum düzeyinin yüksek olmasına bağlı olarak meydana gelen yan etkiler aşağıda sıralanmıştır:
  —REDUPOT’un nadiren görülebilecek yan etkileri : İlaç içeriğinin solunması sebebiyle ani gelişen bronşit, zatürre; bulantı, kusma, kabızlık, mide tahrişi, iştahsızlık ve ishal.
  —Bağırsakta tıkanma, özellikle çocuklarda makatttan uygulama sonrasında dışkı birikmesi, oral uygulamadan sonra sindirim sisteminde kitle oluşumu REDUPOT’un çok nadir görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Polistiren sülfonat  kalsiyum tuzu
İlaç Marka İsmi :  REDUPOT 880 MG GRANUL 20 SASE

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Reşitpaşa Mah. Eski Büyükdere Cad. No:4 34467
Maslak /Sarıyer/İstanbul

Üretici Firma : Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş
Orhan Gazi Mah. Tunç Cad. No.3
Esenyurt/İstanbul

 

REDUPOT 880 MG GRANUL 20 SASE kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>