RAZINA 1000 MG uzatılmış salıMLı tablet

Endikasyon Bilgisi :

RAZİNA (1000 MG) bir antianginal olup Ranolazin isiMLi aktif maddeyi içinde bulundurur. Kararlı (stabil) angina pektoris (kalbe yeterli derecede kan ve oksijen gelmemesi sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı durumu) tedavisinde kullanılan ilaçlara ek olarak RAZİNA 1000 MG tablet verilebilir.

 

RAZİNA 1000 MG uzatılmış salıMLı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın içindeki aktif maddeye (Ranolazin)  ya da içindeki bileşenlere karşı  hassasiyetiniz var ise bu  ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Eğer ağır karaciğer hastalığı veya ağır böbrek hastalığınız var ise ya da düzensiz kalp atışları tedavisi,  depresyon tedavisi için ilaç kullanmak, mantar veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlar ya da HIV virüsü için tedavi görüyor olmak; duruMLarından birisini yaşıyorsanız; RAZİNA alımına başlamadan önce hekiminize durumunuzu anlatmalısınız.
  3. Geçmişte de olsa EKG sonuçlarında anormallik görülmesi; yaşlı olmak; 60 kilodan daha az olmak, kalp hastalığı, karaciğer veya böbreklerde herhangi bir problem olması; duruMLarından birine sahipseniz RAZİNA’yı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için ilaca başlamadan önce bu konuda hekiminize bilgi vermeniz öneMLidir.
  4. RAZİNA tablet, hamilelikte ve emzirme süreçlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

RAZİNA 1000 MG uzatılmış salıMLı tablet’in kullanım Şekli:

  1. Hekiminiz RAZİNA tableti nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkileyerek, sağlığınıza zarar verebilir.
  2. İlacınızı bir bardak su ile birlikte içiniz. RAZİNA tableti tercihen  yemek yedikten sonra ya da öğün aralarında alabilirsiniz.
  3. 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük önerilen doz: RAZİNA ile tedaviye başlarken günde 2 defa 375 MG RAZİNE tablet; 2-4 haftalık aralıklarla bu doz günde 2 defa 500 MG RAZİNE tablete; daha sonra ilaçtan alınan yanıta göre günde 2 defa 750 MG’lık RAZİNA tablete yükseltilebilir. Ve daha sonra günde 2 defa 1000 MG RAZİNA tablet şeklinde tedaviye devam edilebilir.
  4. RAZİNA tableti kullanırken kendinizi kötü hissetmeniz halinde hemen hekiminizle irtibat kurunuz. Hekiminiz ilaç dozunda azaltma yapabilir ya da bu yeterli olmazsa RAZİNA’yı kesebilir.

 

RAZİNA 1000 MG uzatılmış salıMLı tablet’in  Olası Yan Etkileri :

  1. RAZİNA kullandıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
  2. RAZİNA tablet kullanımına bağlı güçsüzlük, yorgunluk hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ranolazin
İlaç Marka İsmi: RAZİNA 1000 MG uzatılmış salıMLı tablet

RAZİNA 1000 MG uzatılmış salıMLı tablet kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>