RASTEL 50 MG Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen‘dir. RASTEL 50 MG Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. RASTEL Ampul, tablet olarak ağızdan ilaç alması mümkün olmayan hastalarda osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilitin belirti ve bulgularının tedavisi ile bel ağrısı, sırt ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti (gut hastalığına bağlı eklem iltihabı) ağrıları,  eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/ zorlanmaya bağlı ağrılar, bayanlarda adet dönemi (dismenore)  sancıları, baş ağrısı, diş ağrısı, orta ve şiddetli ameliyat sonrası ağrılar ve şiddetli derecedeki böbrek ağrılarının (renal kolik)  giderilmesinde kullanılır.

Osteoartrit (Kireçlenme): EkleMLerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak ekleMLerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  ekleMLer ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren ekleMLerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

RASTEL 50 MG Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. RASTEL , vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ; kullanmayınız.
 4. Karaciğer veya böbrek hastalğınız varsa ya da yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız;  doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. İdrar söktürücü ilaç alıyorsanız veya kusma, ishal ya da yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 7. 18 yaş altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RASTEL 50 MG Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Damar içi veya kas içi yolla uygulanır.
 3. Tavsiye edilen doz her 8-12 saatte bir 50 MG’dır. Günlük maksimum doz olan 150 MG’ı aşmamak şartıyla, 6 saat arayla uygulanabilir.
 4. RASTEL Ampul, kısa süreli kullanım içindir. Tedavi süresi 2 günü aşmamalıdır. En kısa sürede ağızdan alınan ağrı kesicilere geçilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı veya kusma,  enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ya da morarma yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol
İlaç Marka İsmi: RASTEL 50 MG/2 ML  Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

 RASTEL Ampül kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>