PROSCAR Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Erkeklerde kullanılmak üzere tasarlanan PROSCAR 5 MG Film Tablet’in aktif maddesi Finasterid, büyümüş olan prostat bezini küçülterek etki gösterir ve benign prostatik hiperplazi (iyi huylu prostat bezi büyümesi) tedavisinde uygulanır.  İdrar kesesinin hemen altında bulunan prostat bezi, meni içinde bulunan sıvıyı üretir. Büyümüş prostat bezi,  bir rahatsızlık olan prostat hiperplazisine sebep olabilir. PROSCAR, büyümüş olan prostat bezinin küçülmesini sağlar.
—BPH-benign prostatik hiperplazi varlığında idrarın vücuttan çıkarken içinden geçtiği tüpe baskı yapar ve bu durum bazı probleMLere neden olabilir. Mesela; bilhassa gece normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetme, acil idrar yapma isteği, idrar yapmaya başlamada zorlanma, idrar yaparken idrar akışında kesilme ve tekrar başlama, idrar kesesinin tam boşalmadığı hissi.
Bazı hastalarda benign prostatik hiperplazi daha ciddi duruMLara; ameliyat olma gerekliliğine,  akut üriner retansiyona (idrar yapamama) ve idrar yollarında enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilir.
—Benign prostatik hiperplazi: bir kanser değildir ve kansere yol açmaz, ancak iki hastalık aynı zamanda var olabilir.
—PROSCAR tedavisi başlamadan önce, hekim tarafından bazı basit testler yapılmak suretiyle hastada prostat kanseri olup olmadığı araştırılacaktır.

 

PROSCAR 5 MG Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. PROSCAR, iyi huylu prostat büyümesi vakasında prostat bezinin küçültülmesini sağlar ve idrar akımını rahatlatır.
 2. Formülü: l tablet PROSCAR aktif madde olarak finasterid (5 MG)  ihtiva eder. Diğer bileşenler; Mikrokristalin selüloz, Dokusat sodyum, 106.4 MG Laktoz monohidrat, Magnezyum stearat, Prejelatinize mısır nişastası, Sodyum nişasta glikolat, Hidroksipropil selüloz, Metilhidroksipropil selüloz, Talk, Sarı demir oksit, Titanyum dioksit, indigo karmin alüminyum lak.
 3. İlacın aktif maddesine veya yukarıdaki maddelere karşı daha önce sizde aşırı hassasiyet durumu olduysa; kullanmanız öngörülmemektedir.
 4. Açılmış PROSCAR tabletin kadın ya da çocuklar tarafından ellenmesine izin verilmemelidir. Çünkü  temas halinde cilt tarafından emilebilir.
 5. Kullanımı prostat kanseri gelişme riskini arttırabilir. PROSCAR tableti  güvenli bir şekilde kullanıp kullanamayacağınızdan emin olmak için hekiminizin size testler uygulaması gerekmektedir.
 6. PROSCAR kullanırken göğsünüzde kitle (yumru, şişlik), memede hassasiyet, ağrı veya akıntı gelişirse; bunlar meme kanseri semptoMLarı olabileceğinden hemen hekiMLe irtibata geçiniz.
 7. Eğer karaciğer rahatsızlığı, karaciğer enziMLeri testlerinde anormal sonuçlar, idrar kesesi kasında probleMLer ve idrar kesesinin kasılamaması, idrar yapamama ya da idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan kanalda daralma ve prostat kanseri duruMLarından herhangi biri veya bir kaçına sahipseniz; PROSCAR tablet kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte yarar vardır.
 8. PROSCAR tablet kullanırken göğsünüzde kitle (yumru, şişlik), memede hassasiyet, ağrı veya akıntı gelişirse; bunlar meme kanseri semptoMLarı olabileceğinden hemen hekiMLe irtibata geçiniz.

 

PROSCAR 5 MG Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz PROSCAR ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla beraber yutunuz. Günlük tavsiye edilen PROSCAR dozu miktarı: günde 1 defa 1 tablet şeklinde kullanılır. Ancak her gün aynı saatte almaya itina ediniz.
 3. PROSCAR tableti, aç ya da tok kullanabilirsiniz.

PROSCAR 5 MG Film Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. PROSCAR tablet kullanırken karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişme gibi bir durumda hekime haber veriniz.
 2. Seks isteğinde azalma, iktidarsızlık ve boşalma sorunları görülebilir. PROSCAR tabletin bu yan etkilerinde hekiminize durumu bildirmelisiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Finasterid
İlaç Marka İsmi: PROSCAR 5 MG Film Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC Kodu: Steroid Tip II 5a-redüktaz inhibitörü – G04CB01
İlacın ruhsat sahibi: Merck Sharp Dohme llaglan Ltd. $ti.
Esentepe Matr. Biiyiikdere Cad. No:199 Levent 199 Ofis Blok Kat:13 Levent 34394/lstanbul
Tel:0212 336 10 00-Fax:0212355 0202
E-posta: msdturkeyinfo@merck.com
Üretici Firma : MSD International GmbH (Puerto Rico Branch) LLC
Arecibo-Porto Riko

PROSCAR 5 MG Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>