PROGRAF 5 MG/ML Konsantre. IV İnf. İçin Solüsyon İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

 PROGRAF 5 MG/ML Konsantre. IV İnf. İçin Solüsyon İçeren Ampul‘ün etkin maddesi olan Takrolimus, organ ve doku nakillerinden sonra vücuttaki bağışıklığı baskılamak suretiyle vücuda nakil olmuş organ veya dokuyu ret etmesini engelleyen bir maddedir.  PROGRAF Ampul, kalp, karaciğer, pankreas, böbrek, el, kol, yüz gibi nakil operasyonlarından sonra vücuda nakil olmuş organ veya dokunun vücut tarafından kabulünün sağlanmasında etki gösterir.

PROGRAF 5 MG/ML Konsantre. IV İnf. İçin Solüsyon İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

•İlacın etken maddesine karşı bir hassasiyetiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
•PROGRAF Kapsül, nakil operasyonlarından sonra vücuda nakil olmuş organ veya dokunun vücut tarafından kabulünün sağlanmasında etki gösterir.
•Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı hekiminizin tavsiye ettiği gibi düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız.
Bazı duruMLarda PROGRAF Kapsül‘ü kullanırken tedbirli davranmanız gerekebilir.
• İlacınızı kullanırken ilaç dozunuzu ayarlamak için hekiminiz  kan, idrar gibi tahliller yaptırmanızı gerekli görecektir. Bu sebepten dolayı hekiminizle görüşmelerinizi geciktirmeyiniz.
•Siroz dahil  herhangi bir karaciğer hastalığınız varsa veya psikiyatri tedavisi görüyorsanız, HIV virüsü taşıyorsanız, nöbet hastalığınız, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı,  QT uzaması olarak adlandırılan  elektriksel aktivite değişimi rahatsızlıklarından bir yada bir kaçına sahipseniz, bu hususları  hekiminize anlatınız.
•Bu ilacın kullanımına bağlı üşüme, sıcak basması, karında ağrı veya mide bulantısıyla birlikte sulu dışkı geliştiyse; ilacınızın dozunun değiştirilmesi için acilen hekiminize başvurunuz.
PROGRAF‘ı kullanımınız süresince mümkün olduğunca güneşe çıkmayınız.  Güneş lambaları ve solaryumdan uzak durunuz. Bu ilaç cildinizi güneş ışıklarına karşı daha hassas hale getirebileceğinden, dışarı çıkmanız halinde güneş ışıklarını geçirmeyen giysiler giyiniz.
•Hamilelik dönemi ve emzirme döneMLerinde PROGRAF Kapsül kullanılmamalıdır. Hamile iseniz ya da hamilelik şüpheniz varsa bu ilacı kullanmadan hekiminize durumu anlatınız. Emzirme döneminde anne sütü aracılığıyla emzirilen bebek zarar görebilir.

 

PROGRAF 5 MG/ML Konsantre. IV İnf. İçin Solüsyon İçeren Ampul’ ün Kullanım Şekli :

  1. •Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
  2. Nakil operasyonunun ardından  uygulanacak doz,  vücut ağırlığı (kg ) başına günlük 0.01 – 0.10 MG dozlarında uygulanması önerilmektedir.
  3. PROGRAF Ampul, toplardamar  içine 24 saatlik sürekli  infüzyon yoluyla verilmelidir, kesinlikle kısa enjeksiyon şeklinde kullanılmamalıdır.
  4. PROGRAF Ampul’ü kullanma süresi: yedi günlük ampül formu ile tedavinin ardından, ilacın ağızdan alınan ilaç formu olan  PROGRAF Kapsül ile tedavi sürdürülmelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

PROGRAF Ampul ilacı kullanırken şiddetli karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminize başvurunuz.
•Kan şekeri düzeylerinde yükselme, kanda potasyum yüksekliği, hızlı kalp atımı, böbrek fonksiyon bozukluğu, vücutta ödem, idrar tutukluğu, soluk alıp vermede zorluk, depresif ruh hali, el titremesi, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk, puslu görme, midede rahatsızlık hissi, uykusuzluk, vücut ağrısı, üşüme, sıcak basması, mide bulantısı ve sulu dışkı PROGRAF Ampul‘un sık rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Takrolimus
İlaç Marka İsmi:  PROGRAF 5 MG/ML Konsantre. IV İnf. İçin Solüsyon İçeren Ampul

PROGRAF 5 MG/ML Konsantre. IV İnf. İçin Solüsyon İçeren Ampul kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>