PRIMPERAN IM/IV Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metoklopramid hidroklorür’ dür. PRIMPERAN IM/IV Ampul, mide ve bağırsak uyarıcı bir ilaçtır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısı ve kusmayı önler. Gastroözofajeal reflü (Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi) hastalığının yol açtığı, mide ekşimesi, göğüste ağrılı yanma hissi duruMLarında ve şeker hastası olan kişilerde görülen diyabetle ilgili mide kası felci rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Bu ilacın en yaygın kullanım amacı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve tedavi edilmesidir. Migren ve kanser hastalarının tedavisinde oluşan bulantı ve kusmaları önler.

PRIMPERAN IM/IV Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mide ve bağırsak uyarıcı bir ilaçtır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısı ve kusmayı önler.
 3. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkilerini artırabilir.
 4. Eğer mide ya da bağırsaklarınızda tıkanıklık , kanama veya delik varsa veya börek üstü bezinde tümör ya da epilepsi hastası iseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığınız (siroz) veya böbrek hastalığınız varsa ya da diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliğiniz veya geçmişte yaşanmış depresyon durumuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tedaviniz süresince kaslarda gerginlik, istemsiz kas hareketleri, kalp atışlarınta düzensizlik veya hızlılık, depresif ruh hali, anksiyete, ajitasyon, titreme, nöbet, sarılık gibi duruMLardan herhangi biri ya da birkaçı meydana gelmesi halinde ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımını bıraktıktan sonra, baş dönmesi, baş ağrısı ve asabiyet gibi duruMLarla karşılaşabilirsiniz. İlacı bırakırken bu duruMLarla nasıl baş edebileceğinizi doktorunuzla görüşünüz.
 8. Bu ilaçla birlikte  ağrı kesici ilaçlar, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, nöbet ilaçları, depresyon ve anksiyete ilaçları gibi uyku veren ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Eğer uyku veren bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız bu ilacı kullanırken mutlaka doktorunuza söyleyiniz.
 9. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olmalısınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme döneMLerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PRIMPERAN IM/IV Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine enjeksiyon veya damar içine enjekte yolu ile uygulanır.  İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kaslarda gerginlik, istemsiz kas hareketleri, kalp atışlarınta düzensizlik veya hızlılık, depresif ruh hali, anksiyete, ajitasyon, titreme, nöbet, sarılık gibi yan etkilerden  herhangi biri ya da birkaçı meydana gelmesi halinde ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Metoklopramid hidroklorür

İlaç Marka İsmi: PRIMPERAN IM/IV Ampul

‘8933

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>