PREZİSTA Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Darunavir’dir.  PREZİSTA Tablet, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir. Ritonavir veya diğer anti-HIV ilaçlarla birlikte kullanılır.

PREZİSTA Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltmaktadır. Gebeliği önlemek için tedavi sırasında hormonal olmayan (prezervatif, diyafram gibi ) doğum kontrol yönteMLerini kullanmalısınız.
 4. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek hIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 6. Eğer karaciğer hastalığı (hepatit B veya C), kanda hemofili (pıhtılaşma bozukluğu), kanda yüksek kolesterol ya da yüksek trigliserid seviyesi ve diyabet (şeker hastalığı) duruMLarından biri ya da bir kaçı mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Eğer didanosin kullanıyorsanız, bunu ilacınızı kulladıktan 3 saat önce veya sonrasında alınız.
 8. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

PREZİSTA Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağrılı idrar yapımı, idrar yapımında artış, böbrek taşı ve böbrek bozukluğu, halüsinasyon görme, bilinç bulanıklığı, depresyon, kolay kanama ve çürük oluşumu, kanlı ishal, grip belirtileri, ateş, titreme ve öksürük gibi yan etkilerde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Darunavir

İlaç Marka İsmi: PREZİSTA Tablet

‘8925

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>