PONSTAN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mefenamik asit’tir. PONSTAN Şurup, hafif ve orta dereceli ağrı duruMLarında kullanılan, ağrı kesici bir ilaçtır. Çocuklarda görülen ağrı ve ateşli duruMLar, romatizmal hastalıklarda görülen akut ve kronik ağrılar, baş ağrısı, adet dönemi ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve incinme, burkulma ve ameliyat sonrası oluşan iltihap, şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır.

PONSTAN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çocuklarda görülen ağrı ve ateşli duruMLar, romatizmal hastalıklarda görülen akut ve kronik ağrılar, baş ağrısı, adet dönemi ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve incinme, burkulma ve ameliyat sonrası oluşan iltihap, şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır.
 3. Ağrılı duruMLarda yetişkinlerde 7 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseriniz varsa veya mide ve bağırsaklarda kanama duruMLarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer karaciğer yetmezliğiniz  veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da astım hastası iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacın uzun süre kullanımı karaciğer fonksiyon bozukluğuna sebep olabileceğinden, belirli aralıklarla kan testleri yapılmalıdır.
 8. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme döneMLerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PONSTAN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. 6-12 aylık çocuklarda 1 ölçek,2-4 yaş arası çocuklarda 2 ölçek, 5-8 yaş arası çocuklarda 3 ölçek, 9-12 yaş arası çocuklarda 4 ölçek kullanılır.Bu dozlar günde 3 defa 7 gün boyunca kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mefenamik asit

İlaç Marka İsmi: PONSTAN Şurup

‘8827

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>