PLETAL 50 MG Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Silostazol’dur. PLETAL 50 MG Tablet, kan damarlarının genişlemesini sağlar ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin (kan pulcuğu) aktivitesini azaltır. Kaslara kan akışının veriMLi olmamasına bağlı bacaklarda kramp ve  benzeri ağrılara neden olan dolaşım bozukluğu tedavisinde ve atardamarların tıkanması ile ilişkili bir rahatsızlık olan ağrısız yürüme mesafesinin arttırılması amacıyla kullanılmaktadır.

PLETAL 50 MG Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarının genişlemesini sağlar ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin (kan pulcuğu) aktivitesini azaltır.
 3. Eğer orta ya da ileri derecede karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya ciddi böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da kanama probleminiz, kalp yetmezliğiniz, kalp atıMLarınızın aşırı hızlandığı kalp ritm bozukluğunuz varsa ya da  hamilelik şüphesi veya hamile iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu duruMLardan herhangi birine sahipseniz; kullanmayınız.
 4. Eğer ciddi kalp rahatsızlığınız veya kalp atım probleminiz varsa yada kan basıncı (tansiyon) ile ilgili bir hastalığınız veya diş çekimi de dahil herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 5. Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyiniz, suyunu içmeyiniz.
 6. Eğer yüksek kan basıncı için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Kan basıncını ilave düşürme etkisi olabilir.
 7. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. İlacın kullanımı baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle tedaviniz sırasında araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 9. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayınız.

PLETAL 50 MG Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına alınız. Kahvaltı ve akşam yemeğinden yarım saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, anormal dışkı, bulantı, kusma, karın ağrısı, aşırı gaz çıkarma, hazımsızlık, kalp atıMLarında hızlanma, göğüs ağrısı, çarpıntı,  halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ayaklarda – ayak bileklerinde ve yüzde şişlik, deride döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Silostazol
İlaç Marka İsmi: PLETAL 50 MG Tablet

Ruhsat sahibi: Otsuka Pharmaceutical Co.,Ltd./Japonya lisansıyla Abdi İbrahim Otsuka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Reşitpaşa Mah. Eski Büyükdere Cad. No: 4 34467 Maslak / Sarıyer /İstanbul
Tel no : 0212 366 84 00 -Fax no : 0212 276 20 20
Üretici firma : Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Sanayi Mahallesi, Tunç Caddesi No:3
Esenyurt – İstanbul

PLETAL 50 MG Tablet Kullanma Talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>