PIYELOSEPTYL 25 MG/5 ML Oral Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi   Nitrofurantoin‘dir. PIYELOSEPTYL 25 MG/5 ML Oral Süspansiyon, vücuttaki bakterilerle savaşarak. bakterilerin sebep olduğu idrar kesesi (mesane) ve idrar yollarındaki  enfeksiyonlarda etki gösteren antibiyotik bir ilaçtır.  PIYELOSEPTYL Şurup, aniden oluşan veya tekrarlayan özellikle komplike olmayan idrar kesesinde  (mesanede) ve idrar yolunun diğer bölüMLerinde görülen enfeksiyonların (üriner sistem enfeksiyonlarının) önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

PIYELOSEPTYL 25 MG/5 ML Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  PIYELOSEPTYL şurup, mesane ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa veya hamile iseniz ilacın bebeği etkileme riskinden dolayı özellikle hamileliğinizin son ayında iseniz yada doğum sancılarınız varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer, şeker hastası iseniz, gut tedavisi görüyorsanız, hazımsızlık için antiasit kullanıyorsanız, glokom ilaçları kullanıyorsanız veya ciddi güçsüzlüğe sebep olan bir hastalığınız varsa ya da kansızlığınız, B vitamini eksikliği veya kanınızda anormal düzeyde tuz eksikliğiniz,  Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz adlı enzimin (vücuttaki bir kimyasal madde) eksikliği varsa ya da akciğer, karaciğer veya sinir sistemi ile ilgili probleMLeriniz varsa veya alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 5. İlacı kullandığınız sürece idrarınız sarı veya kahverengine boyanabilir. Bu gayet normal bir durumdur ve ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 6. Tedaviniz sırasında  kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden kesmeyiniz. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. İlacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 8. PIYELOSEPTYL şurup, 3 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
 9. İlacın kullanımı baş dönmesi ve uykuya sebep olabilir. Makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlacın bebeği etkileme riskinden dolayı gebeliğin son ayında kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PIYELOSEPTYL 25 MG/5 ML Oral Süspansiyon’ un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. PIYELOSEPTYL‘ i, mide tahrişini azaltmak için yemeklerle birlikte veya sütle birlikte alınız. Her kullanımdan önce şurup şişesini iyice çalkalayınız.
 3. • Yetişkinlerde komplike olmayan akut idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde önerilen doz:  7 gün boyunca günde 4 kez 2 ölçek.
  • Yetişkinlerde ciddi kronik tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önerilen doz: 7 gün boyunca günde 4 kez 4 ölçek,
 4. • Yetişkinlerde ilave enfeksiyonların önlenmesinde önerilen doz: Günde 1 kez 2 veya 4 ölçek.
 5. • Cerrahi işlem boyunca enfeksiyonların önlenmesinde önerilen doz:  Ameliyatın yapılacağı gün ile
  ameliyattan sonraki 3 gün boyunca günde 4 kez 2 ölçek alınmalıdır.
 6. Çocuklarda ve 3 aylığın üzerindeki bebeklerde, doz çocuğun ağırlığına göre ayarlanır ve bu doz doktor tarafından belirlenir. Çocuklarda doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.
 7. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, uyuklama, iştahsızlık, karın ağrısı, soğuk algınlığı belirtileri, halsizlik, güçsüzlük, kısa süreli saç dökülmesi, deri döküntüsü, yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Nitrofurantoin
İlaç Marka İsmi:  PIYELOSEPTYL 25 MG/5 ML Oral Süspansiyon

Ruhsat Sahibi ve üretici firma: Biofarma İlaç Sanayi Ltd. Şti.
Adres : Akpınar Mah. Osmangazi Cad. No:156  Sancaktepe / İSTANBUL
Tel no : 0(216) 398 10 63 (4 hat)
Faks no : 0(216) 398 10 20

PIYELOSEPTYL 25 MG/5 ML Oral Süspansiyon (şurup) kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>