PIROK Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pirvinyum pamoat’tır. PIROK Süspansiyon,  kıl kurdu (oksiyüriazis) tedavisinde kullanılır.  Parazitlerin (kıl kurdu) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

PIROK Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, kıl kurdu (oksiyüriazis) tedavisinde kullanılır.  Parazitlerin (kıl kurdu) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlar.
 3. Kıl kurdu, insandan insana kolayca geçebilen bir enfeksiyondur. Bunun için gerekli önleMLer alınmalıdır. Tedavi süresince giysilerin, çarşafların, havluların temizlenmesi ve evin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 4. Eğer, bağırsak tıkanıklığı veya ani gelişen karın rahatsızlıkları (akut abdominal hastalık) gibi mide bağırsak sisteminden emilimi artırabilecek duruMLardan herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer alkol bağıMLılığınız varsa veya daha önce alkol tedavisi gördüyseniz ya da karaciğer rahatsızlığınız, böbrek rahatsızlığınız, sara (epilepsi)  hastalığınız varsa veya  hamileyseniz, bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 6. Kıl kurdu etrafınızdaki kişilere kolayca bulaşabildiğinden dolayı aile bireylerinin ve yakın temasta bulunduğunuz kişilerin de sizinle birlikte tedavi edilmesi , tedavinin başarısını yükseltir ve tekrarlamaları önler.
 7. Tuvaletler her gün dezenfekte edilmesi; giysiler, pijamalar, çarşaflar ve havlular her gün değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.
 8. Bu ilaç, kaza ile döküldüğünde ya da ilacı aldıktan sonra kusulursa  çamaşırları ve çarşafları kırmızı renge boyanabilir. Hastanın dışkısı da parlak kırmızı renk alır.
 9. Kıl kurdu hastalığında tekrarlamalar görüldüğünden, ilk ilaç uygulamasından sonra 2-3 hafta arayla 1 veya 2 kez aynı dozun tekrarlanması önerilir.
 10. Tedavi ile birlikte, ellerin temizliği, tırnakların kesilmesi, iç çamaşır ve yatak çarşaflarının kaynatılması gibi hijyen önleMLeri de ihmal edilmemelidir.
 11. Vücut ağırlığı 10 kg’ın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 12. Hamilelik döneminde ve emzirme döneMLerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PIROK Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı almadan önce şişeyi iyice çalkalayınız. Çocuklarda ve erişkinlerde uygulanacak doz 5 MG/kg dır. Bu doz sabah kahvaltıdan sonra tek doz halinde uygulanır.  1 yıl  2-3 hafta arayla 1 veya 2 kez aynı dozun tekrarlanması önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı, ciltte kızarıklık ve ateş yükselmesi gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:   Pirvinyum pamoat

İlaç Marka İsmi: PIROK Süspansiyon

‘8706

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>