PENTASA Uzatılmış Salım Tablet

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi Mesalazin’dir. PENTASA 500 MG Uzatılmış Salım Tablet, hafif ve orta dereceli ülseratif kolit tedavisinde ve Crohn hastalığında; lokal iltihap giderici.

PENTASA 500 MG Uzatılmış Salım Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
  2. Hamilelikte B kategorisindedir; emzirme döneminde hekiminize danışmadan PENTASA kullanmayınız.
  3. PENTASA’yı aşırı duyarlılık, ağır karaciğer, böbrek hastalığı varlığında; kullanmayınız.
  4. Şiddetli karın ağrısı, kramp, ateş, kanlı ishal ve baş ağrısı görüldüğünde, ilacın kullanımını durdurup, acilen hekiminizle irtibat kurunuz.
  5. Etkileşimi: tioguanin, 6-merkaptopürin, azatiyoprin

PENTASA 500 MG Uzatılmış Salım Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. PENTASA 500 MG tablet de dahil olmak üzere hekiMLe görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. PENTASA 500 MG tablet ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemekten 1 saat önce alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. PENTASA kullanırken nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. Yan etki: karın bölgesinde rahatsızlık hissi, gaz, mide bulantısı.

İlaç Etken Maddesi: Mesalazin
İlaç Marka İsmi: PENTASA 500 MG Uzatılmış Salım Tablet
Sırasıyla, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, İshal İlaçları, Barsak Antienflamatuar ve Antienfektifleri, Barsak Antienflamatuarları, Aminosalisilik asit ve benzerleri, mesalazin olarak sınıflandırılmış şekilde, A07EC02 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz PENTASA, FERRİNG İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

PENTASA 500 MG için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri aşağıdadır.(Endikeleri, PENTASA ne ilacıdır; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi ilaç hakkında bilinmesi gereken hususları içerir.)

PENTASA 500 MG Uzatılmış Salım Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>