PEN-OS Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzatin Fenoksimetil Penisilin‘ dir. PEN-OS Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak bakterilerin sebep olduğu hafif ve orta derecedeki enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre,bronşit vb.), üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi), ağız boşluğu ve diş eti iltihapları tedavisi, ağız diş ve çene enfeksiyonu, bademciklerin alınması veya diş çekimi sonrası enfeksiyon oluşmasını  önleyici olarak, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, derin kesik ve yaralar, yanık tedavisi, yılancık (erizipel; deride ani oluşan kırmızı lekeler şeklinde görülen enfeksiyon) ve iltihaplı deri hastalıkları tedavisi, kızıl hastalığının önlenmesi,  Orak hücre anemisi (kalıtsal bir kırmızı kan hücresi hastalığı) olan çocukların belirli mikroorganizmalarla (pnömokok) enfeksiyondan korunması, romatizmal ateşin giderilmesi ve nüksetmesinin önlenmesi ile ilgili penisilin grubu bir ilaçtır.

PEN-OS 400 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PEN-OS, vücuttaki bakterilerle savaşarak penisiline duyarlı bakterilerin sebep olduğu hafif ve orta derecedeki enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotik bir ilaçtır. Bakterilerde hücre duvarı şeklini bozmak suretiyle bakterilerin gelişmesini önler. Penisiline duyarlı enfeksiyonların tekrarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerjiniz var ise PEN-OS‘ u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığı veya kalp hastalığınız  ya da  astımınız   var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. PEN-OS‘ un kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. ilacın kullanımı sırasında istenmeyen gebelikleri önlemek için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi (kondom, prezervatif, diyafram, spermisid, vb.) kullanmalısınız.
 6. İlacın uzun süre kullanımına bağlı olarak, bu ilacın etkili olmadığı  bazı enfeksiyonlar veya mantar enfeksiyonları gelişebilir.  Eğer tedaviniz sırasında böyle bir duruMLa karşılaşırsanız, doktorunuzu haberdar ediniz. Doktorunuz size uygun başka bir tedavi verecektir.
 7. PEN-OS‘ un kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. PEN-OS, soğuk algınlığı, grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 9. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği doz ve kullanma süresini dikkate alınız.
 10. •3 aylıktan büyük bebeklerde ve çocuklarda kullanılabilir.
 11. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

PEN-OS 400 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz’ un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağır  ve sulu ishal, karın ağrısı gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Benzatin Fenoksimetil Penisilin
İlaç Marka İsmi:  PEN-OS 400 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz

PEN-OS 400 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>