PAROL İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dur. PAROL İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser. PAROL Flakon, ağrı veya yüksek ateş varlığında; ağızdan ilaç alamayan çocuklar (33 kilonun üstü) ve erişkin hastalarda kullanılmaktadır. Hasta ağızdan ilaç alabilecek duruma gelir gelmez, ağızdan alınan uygun bir ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçla tedaviye devam edilmelidir. Bu ilaç bilhassa ameliyat sonrası oluşan ağrı ve ateşin hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla kullanılır.

 

PAROL İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PAROL Flakon, ağrı veya yüksek ateş varlığında ağızdan ilaç alamayan hastalarda ağrı ve ateşin hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla kullanılır.
 3. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Eğer astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol kullanıyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa, diyabet hastasıysanız veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa; bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
 5. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir.
 6. Kullanımı araç ya da makine kullanmanıza bir engel teşkil etmez. Ancak, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız önerilmez.
 7. Gebelik  ve emzirme döneMLerinde kullanılması sakıncalıdır.

 

PAROL İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon’un Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.Damar içine uygulanan bir ilaçtır.
 2. Bu ilaç damar içine uygulanmaktadır.
 3. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın aşırı dozda kullanılması sonucu vücutta fazla miktarda asit birikimi( metabolik asidoz), iştah kaybı, kusma, böbreklerde hasar, pankreas iltihabı (pankreatit) ve karaciğer fonksiyonlarında azalma belirtileri olan, gözlerde sarılık ve ciltte soluk renk, bulantı, halsizlik, ciltte benek şeklinde morarıklıkların görüldüğü duruMLarda tıbbi yardım için acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Nadiren rastlanan bu yan etkiler ilacın aşırı dozda gereğinden fazla kullanılması sonucu meydana gelir.
 3. Bulantı, halsizlik, döküntü ve kaşıntı yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: PAROL İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon

PAROL İnfüzyon İçin Çözelti İçeren Flakon kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>