PANTO 40 MG İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pantoprazol’dur. PANTO 40 MG  İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon, midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği özofajeal reflü  hastalığında görülen mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanma ve ağrıda;  peptik  ülser (onikiparmak bağırsağı ülseri-duodenal ülser ve mide ülseri-gastrik ülser) tedavisinde; akut kanamalı onikiparmak bağırsağı ve mide ülserlerinde, kanamanın tedavisinde/tekrarının önlenmesinde ve Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer duruMLarın tedavisinde kullanılır.

PANTO 40 MG İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır.
 3. Eğer, ciddi karaciğer bozukluğunuz varsa ya da ya da karaciğer ile ilgili herhangi bir problem yaşadıysanız veya kemik erimesi hastalığınız varsa; kullanmadan önce, doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 4. Uzun süreli kullanımı sırasında, karaciğer enziMLerinizi düzenli olarak kontrol ettiriniz. Karaciğer enziMLerinin yükselmesi durumunda, ilacın alımı durdurulmalıdır.
 5. AIDS hastalığı tedavisinde kullanılan Atazanavir  ile birlikte kullanmayınız.
 6. Uzun süre kullanımı vücudunuz  tarafından B-12 vitamininin emilimini zorlaştırabilir ve bu durum  B-12 eksikliğine sebep olur. Tedaviniz sırasında B-12 eksikliğinden şüphe duyuyorsanız; doktorunuzla görüşünüz.
 7. 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

PANTO 40 MG İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toplardamar içine enjeksiyon ya da infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Enjeksiyon bölgesindeki damar duvarında  kan pıhtısı veya iltihap oluşumu yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pantoprazol
İlaç Marka İsmi: PANTO 40 MG İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon

PANTO 40 MG İ.V. Enjeksiyonluk Liyofilize Toz İçeren Flakon İlaç Prospektüsü


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>