PANKREOFLAT Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Pankreatin ve Dimetilpolisiloksan‘ dır. Pankreatin, pankreas kendi başına yeterli üretim yapmadığı zaman sindirim enziMLerinin yerine konması için kullanılır. Kistik fibröz, kronik pankreas iltihaplanması, pankreas kanseri veya pankreas ameliyatı gibi belirli tıbbi duruMLar bu enziMLerin yokluğuna sebep olabilir. Dimetilpolisiloksan ise mide ve bağırsaklarda köpük halinde bulunan gazların giderilmesinde kullanılır.
 PANKREOFLAT,
•pankreas yetersizliğine bağlı gaz şikayetlerinde,
•aşırı veya zamansız yemeye bağlı hazımsızlıklarda,
•sindirim bozukluklarına bağlı gaz şikayetleride
•yağ-protein-karbonhidrat hazmının bozukluklarında;
•aerofaji (hava yutma) tedavisinde
•ameliyat öncesi veya sonrası gaz şikayetlerinde
•karın bölgesi organlarının radyoloji tetkiklerinden önce mide-bağırsak kanalındaki gazların giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

PANKREOFLAT Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine veya herhangi bir proteine bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, özel bir diyeti de  içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır.  Doktorunuz veya beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza sıkı bir şekilde uymalısınız.
 3. Eğer kronik pankreas iltihabının kötüleşmesi veya ani başlayan pankreas iltihabı ya da amilaz içeren ilaç (ananas complex) kullanımı duruMLarından biri ya da bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. İlacı kullanmanıza rağmen durumunuz iyileşmez veya daha da kötüye giderse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 5. Tedaviye iyi yanıt alabilmek için ilacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 6. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
 7. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

PANKREOFLAT Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
 3. Genel olarak yemeklerde 1-2 tablet çiğnenmeden yutulur.
 4. Röntgen çekiMLerinde gaz bulunmaması için çekimden önce 2 gün, günde 3-4 kere 2 tablet ve çekim günü sabah aç olarak 2 tablet şeklinde alınır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı ve karın ağrısı çok yaygın, baş dönmesi, kusma, öksürük, ishal ve dışkıda anormallikler yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Pankreatin, Dimetilpolisiloksan
İlaç Marka İsmi: PANKREOFLAT Film Tablet

 

PANKREOFLAT Film Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>