NORVİR 100 MG Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

Vücutta HIV virüsüne karşı tedavide kullanılan NORVİR 100 MG Film Tablet, Ritonavir adlı etken maddeyi ihtiva etmektedir. Bu madde, proteaz inhibitörleri grubundan antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaç sınıfına dahil bir maddedir. NORVİR tablet, HIV virüsü taşıyan 2 yaşından büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin tedavisinde diğer antiretroviral ilaçlarla beraber kullanılır.

 

NORVİR 100 MG Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Bir tablet NORVİR’de etken madde olarak ritonavir (100 MG) bulunur. Diğer bileşenleri ise Tablet:  Sodyum stearil fumurat, Sorbitan laurat, Kolloidal susuz silika (E551), Kopovidon, Kalsiyum hidrojen fosfat susuz; Film-kaplama:Kolloidal susuz silika (E551), Titanyum dioksid (E171), Polisorbat 80, Makrogol, Talk (E553), Hipromelloz ve Hidroksipropil metilsellüloz’dur. Beyaz renkli oval tabletlerin bir yüzünde “Abbott logo” diğer yüzünde ise “NK” baskısı bulunur.
 2. NORVİR tablet’in içindeki etken maddeye( Ritonavire) ya da yukarıdaki bileşenlerinden birine karşı alerjik reaksiyon hikayesi bulunan kişilerin ve ciddi karaciğer rahatsızlığı yaşayanların; bu ilacı kullanmaları öngörülmemektedir.
 3. HIV enfeksiyonunuz var ise ve siz emzirme dönemindeyseniz kesinlikle bebeğinizi emzirmeyiniz. Bebeğiniz HIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla virüs bulaşabilir.
 4. NORVİR tablet uygulanımı, doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltabileceğinden NORVİR tablet ile tedavi süresince gebeliği önlemek için  hormonal olmayan (prezervatif, diyafram gibi ) bir doğum kontrol metoduyla korunulmalıdır.
 5. AIDS ya da  HIV virüsü taşıyan hamile kadınlar, hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazlarsa, bu durum doğmamış bebeğe zarar verebilir.

 

NORVİR 100 MG Film Tablet’nin Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz NORVİR ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. NORVİR Film tableti yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra tok karnına bir bardak su ile içmeniz gerekir. Tableti lütfen çiğnemeyiniz, kırmayınız.

Olası yan etkiler:

 1. NORVİR Film tablet kullanırken zor nefes alma, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişme gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde; acilen hekiminizi arayınız veya bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz.
 2. NORVİR ile tedavi gören 10 hastanın en az 1’inde görülen (en yaygın) yan etkiler: mide bulantısı, diyare, karın ağrısı,  yüzde kızarma, al basma,  baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürme, hazımsızlık veya midede rahatsızlık hissi, dudaklar, ağız etrafı, el veya ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk, güçsüzlük, halsizlik, kurdeşen, sırt bölgesinde veya ekleMLerde ağrı.
 3. NORVİR ile tedavi gören 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülen ( yaygın) yan etkileri: Uyku bozukluğu (uykusuzluk), kaygı,  yüksek kolestrol,  yüksek trigliserid düzeyleri, gut, mide kanaması, karaciğer iltihabı, sarılık, normaden daha sık idrara çıkma, böbrek işlevlerinde azalma, ağız ülseri, kanda düşük trombosit düzeyi, nöbet, susuzluk, ağrılı adet dönemi, kas güçsüzlüğü, zayıflama, ateş, el ve ayaklarda soğukluk, şişlik, görme zayıflığı, bayılma, dikkat dağınıklığı, zihin karışıklığı, yüksek tansiyon, kan testi sonuçlarında değişiklikler, sivilce (akne), böbrek işlevlerinde yetersizlik, mide gazı, iştah azalması,
 4. NORVİR ile tedavi gören 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilecek( yaygın olmayan) yan etkileri: şeker (diyabet) hastalığı, kan şekerinin yükselmesi, böbrek işlevlerinde yetersizlik.

 

NORVİR 100 MG Film Tablet’in saklanması

 1.  NORVİR Film Tablet’i 25 dereceden düşük ortamda, çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız

 

İlaç Etken Maddesi: Ritonavir ‘dir.
İlaç Marka İsmi: NORVİR 100 MG Film Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Sistemik kullanım için antiviral, proteaz inhibitörleri-J05AE03
İlacın ruhsat sahibi: Abbvie Tıbbi İlaçlar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Adresi : Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:2 Akkom Ofis Park Kelif Plaza 3.Blok Kat 1-16-17 Ümraniye-34768 /İstanbul
Tel: 0216 636 06 00-Faks: 0216 425 09 69
İlacın üretim yeri: Abbvie Deutschland GmbH & Co. KG
Knollstrasse, 67061 Ludwigshafen/Almanya
NORVİR 100 MG Film Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>