NIMES Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nimesulid‘ tir. NIMES 100 MG Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak, iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücü  etkisi de mevcuttur. NIMES, aniden şiddetli başlayan, kısa süren (akut) ağrıların giderilmesinde; bayanlarda adet dönemi (primer dismenore ) ağrıları, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen şişlik ve ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, romatizmal ağrılar  ve ağrılı osteoartrit (ekleMLerde harabiyet ve kireçlenme) belirtilerinin kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır.

 

NIMES 100 MG Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. NİMES Tablet’in  etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIMES, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. •15 günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 4. Daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar geliştiyse; NİMES Tablet’i kullanmayınız. NİMES’le tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz.
 5. Eğer süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, aktif veya tekrarlayan mide ve bağırsak ülseriniz varsa ya da kanamanız, ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliği ya da  ciddi kalp yetmezliği, beyin kanaması geçmişi veya devam eden herhangi bir kanama ya da  açıklanamayan kan hücre oluşumunda bozukluk, alkol veya ilaç bağıMLılığı duruMLarından herhangi birine sahipseniz; NİMES Tablet’i kullanmayınız.
 6. Bazı duruMLarda NIMES Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle  kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ya da  felç öyküsü, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kansızlık (anemi), astım, saman nezlesi, burunda  polip ve akıntı, karaciğer veya böbrek  fonksiyon bozukluğu, mide ülseri veya mide kanaması geçmişi, kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı veya  şu an var olan hazımsızlık, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi probleMLeriniz varsa ya da 65 yaşın üzerindeyseniz ; doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 7. Yaşlı yetişkinlerde mide ve bağırsaklarla ilgili NİMES Tablet’in yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 8. NİMES Tablet’in kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir. Eğer kısırlık tedavisi görüyorsanız veya gebe kalmak için tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 9. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Tedaviniz süresince alkol almayınız. Alkolle birlikte kullanımı karaciğer hasarına sebebiyet verebilir.
 11. NİMES Tablet’in kullanımı bazı hastalarda serseMLik, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. NİMES Tablet, hamilelik döneminde özellikle son 3 ayda ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

NIMES 100 MG Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz NIMES Tablet’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. NIMES Tablet’in her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra tok karnına alınız.
 3. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlere günlük önerilen doz: günde 2 defa 1 NİMES Tablet şeklinde kullanılabilir.

 

NIMES 100 MG Tablet’in Doz Aşımı ve Tedavisi :

Akut NSAİİ doz aşımının semptoMLarı genellikle destekleyici bakıMLa geri dönüşüMLü olan uyuşukluk, uyku hali, bulantı, kusma ve epigastrik ağrı ile sınırlıdır. Gastrointestinal kanama gerçekleşebilir. Nadir görülmekle birlikte hipertansiyon, akut böbrek yetmezliği, solunum bozukluğu ve koma ortaya çıkabilir. NSAİİ’lerin terapötik alımıyla anafilaktoid reaksiyonların görüldüğü bildirilmiştir ve bu, doz aşımını takiben de ortaya çıkabilir.
Hastalar NSAİİ doz aşımını takiben semptomatik ve destekleyici bakıma alınmalıdır. Belli bir antidotu yoktur. Nimesulidin hemodiyalizle temizlendiğine dair bilgi yoktur, ancak yüksek plazma protein bağlanma değeri (% 97.5’e kadar) temel alınırsa, diyalizin doz aşımı duruMLarında yararlı olması muhtemel değildir. Alınmasından itibaren 4 saat içinde semptoMLar görülen hastalarda veya yüksek doz aşımını takiben görülen hastalarda kusturma ve/veya aktif kömür (yetişkinlerde 60 – 100 g arası) ve/veya ozmotik katartik endike olabilir. Yüksek protein bağlanma özelliğine bağlı olarak zorlu diürez, idrarın alkalileştirilmesi, hemodiyaliz ya da hemoperfüzyon yararlı olmayabilir. Renal ve hepatik fonksiyonlar gözlenmelidir

 

NIMES 100 MG Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. NIMES ilacı aldıktan sonra, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjik  bir durum gelişirse acilen hekime haber verilmelidir.
 2. NIMES Tablet’in yaygın örülen yan etkileri: İshal, bulantı, kusma ve karaciğer enziMLerinde artış.

 

İlaç Etken Maddesi: Nimesulid 100 MG
İlaç Marka İsmi: NIMES 100 MG Tablet

Ruhsat sahibi : SANOVEL İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
Adresi : 34460 İstinye – İstanbul
Tel : (212) 362 18 00
Fax : (212) 362 1

Üretici firma : Sanovel İlaç San. ve Tic. A.Ş.
34580 Silivri – İstanbul

NİMES 100 MG Tablet kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>