NEVIMOL PLUS 5/25 MG Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nebivolol hidroklorür, Hidroklorotiyazit ‘dır. NEVIMOL PLUS 5/25 MG Film Kaplı Tablet, kalp atım hızındaki artışı önleyici  ve kan damarlarını genişletici etkisiyle kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır, çalışma yükünü azaltır. Vücutta üretilen idrar miktarını arttırıcı etkisiyle de vücuttaki suyun ve sodyum gibi tuzların idrar ile vücuttan atılmasına yardımcı olur. NEVIMOL PLUS, tek başına  Nebivolol ya da  Hidroklorotiyazid kullanımı ile yüksek kan basıncı düşürülemeyen,  iki ayrı ilacın birlikte kullanılması gerekli görülen  hastalarda tek ilaç olarak kullanılmaktadır. Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon ) tedavisinde kullanılır.

NEVIMOL PLUS 5/25 MG Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NEVIMOL PLUS, tek başına  Nebivolol ya da  Hidroklorotiyazid kullanımı ile yüksek kan basıncı düşürülemeyen,  iki ayrı ilacın birlikte kullanılması gerekli görülen  hastalarda tek ilaç olarak kullanılmaktadır.
 3. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Bundan dolayı yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz.
 4. Eğer düşük tansiyon, düşük nabız, karaciğer yetmezliği veya karaciğer fonksiyon bozukluğu ya da böbrek probleMLeriniz varsa veya hiç idrara çıkamıyorsanız; ani kalp yetmezliği ve kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği,  kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı probleMLeri, gut belirtileri eşliğinde  ürik asit seviyenizde yükselme; sedef hastalığı varsa veya daha önce sedef hastalığı geçirdiyseniz veya amfizem, astım ya da nefes darlığı öykünüz varsa; kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya diyabet (şeker hastalığı), yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü ya da aşırı aktif tiroidiniz varsa veya ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi durumu ya da amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), astım veya bronşit rahatsızlığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına, spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 7. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi NEVIMOL PLUS‘ u ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildiriniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin oluMLu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. NEVIMOL PLUS‘ un kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp hastalıklarına sebep olabilir. Yavaş yavaş azaltarak bırakmanız gerekebilir.
 10. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 12. Kullanımı bazı kişilerde yorgunluk ve serseMLiğe sebebiyet verebilir. Eğer sizde de bu yan etkiler varsa;  araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 13. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde gerekmedikçe kesinlikle kullanılmamalıdır.

NEVIMOL PLUS 5/25 MG Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, alışılmamış yanma, iğneleme, gıdıklama ya da karıncalanma hissi, ishal, kabızlık, bulantı, nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda şişme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Nebivolol hidroklorür, Hidroklorotiyazit
İlaç Marka İsmi: NEVIMOL PLUS 5/25 MG Film Kaplı Tablet

NEVIMOL PLUS 5/25 MG Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>