NASACORT AQ Nazal Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Triamsinolon Asetonid’dir. NASACORT AQ Nazal Sprey, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır. NASACORT AQ, 2 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerdeki mevsiMLere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 NASACORT AQ Nazal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NASACORT AQ, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır. ,
 3. Şayet, son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirdiyseniz ve tedaviniz halen devam ediyorsa ya da  burnunuzun içinde yaralar veya ülser varsa,  burnunuzda veya gırtlak bölgesinde mantar enfeksiyonu varsa, görme bozukluğu olursa veya daha önceden göz içi basıncında artış,  göz tansiyonu veya katarakt gibi gözünüzle ilgili probleMLeriniz olduysa; ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. Tedaviye başladıktan 1 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir haftadan sonra belirtilerinizde hiçbir iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 5. NASACORT AQ‘ u uzun süre kullandıktan sonra aniden bırakmak yoksunluk semptoMLarı yaratabilir. İlacı kullanmayı yavaş yavaş  bırakınız.
 6. İlacın gözünüze kaçmasından sakınınız. Eğer kazara gözünüze teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacı uyguladıktan sonraki 15 dakika içerisinde hapşırmamaya  ve sümkürmemeye özen gösteriniz.
 8. Tedaviniz sırasında burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar gibi bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal doktorunuza bildiriniz
 9. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 10. •2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

NASACORT AQ Nazal Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. NASACORT AQ, sadece burun içine püskürtülerek uygulanır.
 3. Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız.  Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.
 4. Yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklarda günlük önerilen başlangıç dozu her gün 1 kez her burun deliğine 2 şer püskürtmedir. İyileşme belirtileri başladığında günde 1 kez her burun deliğine 1 er püskürtme uygulanmalıdır.
 5. •2 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz:  Günde 1 kez her burun deliğine 1 er püskürtmedir.

 

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, burun akıntısı, burun kanaması, boğaz ağrısı, öksürük hazımsızlık, dişlerle ilgili bozukluklar, karnın üst kısmında ağrı, ishal, deride pul pul dökülme yaygın görülen yan etkilerdir. Bunlardan herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Triamsinolon Asetonid
İlaç Marka İsmi:  NASACORT AQ Nazal Sprey
Sırasıyla; Solunum Sistemi, Nazal İlaçlar, Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar, Kortikosteroidler ve triamsinolon asetonat şeklinde sınıflandırılmış olup, R01AD11 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz NASACORT AQ, SANOFI SAĞLIK ÜRÜNLERI firmasının ürünüdür.
NASACORT AQ için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, NASACORT AQ ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, NASACORT AQ dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli;  istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler )

NASACORT AQ Nazal Sprey kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>