Motbir 30 MG SR Pellet İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Domperidon’ dur. Motbir 30 MG SR Pellet İçeren Kapsül, mide ve bağırsaklardaki hareketliliği düzenleyen bir ilaçtır. Motbir, üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Böylece midenin yemek borusuna doğru faaliyet göstermesini engeller. Mide bulantı ve kusmayı önler. Gastroözofajeal reflü (Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi), yemek borusu iltihabı ve mide boşalmasında gecikmenin sebep olduğu hazımsızlık olgusu; karın bölgesinin üst kısmında ağrı, midede dolgunluk, erken doygunluk hissi, geğirme, gaz şişkinliği, bulantı-kusma, mide yanması (mide içeriğinin ağza geri gelmesi ile birlikte ya da tek başına) gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Motbir, ayrıca mikrobik ateşli hastalıklara bağlı, yenilen gıdalara bağlı veya radyoterapi ve ilaç tedavilerinden ileri gelen bulantı ve kusmalar ile Parkinson hastalığında kullanılan dopamin agonistlere (L-dopa ve bromokriptin gibi) bağlı bulantı ve kusmaların giderilmesinde de kullanılır.

Motbir 30 MG SR Pellet İçeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Motbir, üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Böylece midenin yemek borusuna doğru faaliyet göstermesini engeller.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız varsa veya mide veya bağırsaklarınızda tıkanıklık , kanama veya delik varsa ya da böbrek üstü bezinde tümör varsa Motbir‘i kullanmayınız.
 4. Motbir‘i mantar enfeksiyonu tedavisi için kullanılan ilaçlarla, antibiyotikler ve kalp ilaçları ile birlikte kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp ritm bozukluğunuz Motbir‘i kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 6. Motbir‘i düzenli kullanmanıza rağmen 2 hafta içerisinde belirtilerinizde bir düzelme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. 12 yaş altı ve 35 kg dan az olan çocuklarda kullanmayınız.
 8. Hamilelik  ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Motbir 30 MG SR Pellet İçeren Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

İlaç Etken Maddesi: Domperidon
İlaç Marka İsmi: Motbir 30 MG SR Pellet İçeren Kapsül

‘33114

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>