LIZAN 5 MG Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Diazepam‘ dır. LIZAN 5 MG Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyetenin (endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim halinin)  kısa süreli tedavisinde, beyin felci  veya vücudun belden aşağıda kalan kısmının felç olması ile ilgili kas kasılmaları, beyindeki bir hastalıktan dolayı el ve ayaklarda istem dışı birbirini izleyen bükülmeler ve gerilmeler, yaşlanma ile ilgili titremeler, ardı ardına epilepsi nöbetleri, ameliyat öncesi veya endoskopi gibi tıbbi teşhis duruMLarında sakinleştirici olarak, kas ve ekleMLerin iltihabi veya darbe almaları sonucunda oluşan kas spazMLarı ve alkol yoksunluk semptoMLarının giderilmesi için kullanılmaktadır. LIZAN, ayrıca  hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

 

LIZAN 5 MG Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LIZAN, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır.
 3. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı alkolün etkisini arttırmaktadır.
 4. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. LIZAN, sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptoMLarı yaşayabilirsiniz. Yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağıMLılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. LIZAN, kullanan yaşlı ve çocuklarda düşme ve kaza olasılığı fazladır. Bu hastalarda düşme ve kazadan dolayı yaralanmaları önlemek için dikkatli olunuz.
 8. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap ya da alkol bağıMLılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon ya da intihar düşüncesi veya davranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku esnasında solunum durması rahatsızlığı ve alkol zehirlenmesi gibi duruMLardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 9. Çizgili kas zayıflığı rahatsızlığınız veya dar açılı göz tansiyonunuz varsa  ya da depresyondaysanız bu ilacıu kullanmayınız.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  dikkatli olunuz.
 11. Gebelik ve emzirme döneMLerinde kullanılmamalıdır.

 

LIZAN 5 MG Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Halsizlik, bitkinlik, serseMLik hali, uyuklama ve yürüme bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diazepam
İlaç Marka İsmi:  LIZAN 5 MG Kapsül

LIZAN 5 MG Kapsül kullanma talimatı


 

‘18627

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>