Laroxyl 25 MG Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Amitriptilin hidroklorür’ dür. Laroxyl 25 MG Draje, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon belirtilerinin giderilmesinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde kullanılır.

Laroxyl 25 MG Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon belirtilerinin giderilmesinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde kullanılır.
 3. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanıMLarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 4. Eğer karaciğer hastalığı  veya şeker hastalığınız varsa ya da kan hastalığınız, kanama bozukluğu,  koroner kalp hastalığı, hızlı ve düzensiz kalp atışları, kalp ritim bozukluğu ya da yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, elektroşok tedavisi görüyorsanız, mani- panik bozukluk nöbetleri gibi psikiyatrik hastalıklarınız varsa, tiroid beziniz aşırı çalışıyorsa ve tiroid bozukluğu tedavisi için ilaç alıyorsanız, göz basıncınızda artış varsa, prostat büyümesine bağlı idrar yapma güçlüğü yaşıyorsanız, sara veya havale öykünüz varsa;  kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Ciddi karaciğer hastalığınız  veya kalp ile ilgili probleMLeriniz varsa, alkol kullanıyorsanız,  artmış ya da abartılı davranış periyoduna (mani dönemine) girdiyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 6. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 7. Tedaviniz süresince alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. Tedaviniz sırasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. Tedaviniz başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 4 haftayı bulabilir. İyi sonuç almak için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.  Eğer tedaviye başladıktan 4 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme görülmez ise doktorunuza başvurunuz.
 10. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Eğer ilacın kullanımını aniden dudurursanız hoş olmayan yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Eğer herhangi bir bir ameliyat olma durumunuz varsa veya diş tedavisi görmeniz gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınızı ameliyattan veya diş tedavisinden  belirli bir süre önce doktorunuza veya diş hekimine   söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 13. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 14. 18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda doktor denetiminde kullanılmalıdır.
 15. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 16. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde kullanımı önerilmemektedir.

Laroxyl 25 MG Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk, baş dönmesi, görmede bozukluk, göz içi basıncı artması, kalp atışlarında hızlılık, ağız kuruluğu, kabızlık ve idrar tutukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Amitriptilin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:   Laroxyl 25 MG Draje

Laroxyl 25 MG Draje kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>