Kortos Supozituvar (Fitil)

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Polidokanol, Hidrokortizon asetat’tır. Kortos Supozituvar (Fitil), vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan,  hücre zarındaki sinirsel uyarıların oluşumunu ve iletimini engelleyerek bölgesel uyuşma sağlayan ve ağrı duyusunu ortadan kaldıran (lokal anestezik) bir ilaçtır. Anüs bölgesinde egzama ve kaşıntılara karşı etkili bir fitildir.  İç ve dış hemoroid (basur) ve anüs bölgesindeki derin çatlaklar, yarıklar, kaşıntılar; radyasyona bağlı rektum iltihaplanması ve anüs bölgesinde görülen egzama tedavisinde kullanılır.

 

Kortos Supozituvar (Fitil) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İç ve dış hemoroid (basur) ve anüs bölgesindeki derin çatlaklar, yarıklar, kaşıntılar; radyasyona bağlı rektum iltihaplanması ve anüs bölgesinde görülen egzama tedavisinde kullanılır.
 3. 7 günden fazla kullanmayınız.
 4. İlacın kullanımı;  anüs bölgesinin temiz tutulması, dışkının yumuşak olmasını sağlayacak gerekli önleMLerin alınmasını ve yeterli egzersiz yapılmasını içeren komple bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 5. Eğer, rektum veya anüs bölgesinde tüberküloz, mantar enfeksiyonu veya herhangi bir enfeksiyon varlığı ya da canlı aşı olma durumu varlığında bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer, mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri; şeker hastalığı; zihinsel herhangi bir hastalık; osteoporoz (kemik miktarında azalma); konjestif kalp yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliği rahatsızlıklarından herhangi biri ya da birkaçı varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 8. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kortos Supozituvar (Fitil)’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacınızı baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız. Ufak bir miktar pamuk koyarak kapatınız ve bir süre sırt üstü yatınız. Fitili uyguladıktan sonra bir müddet büyük tuvaletinizi yapmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede yanma, kaşıntı, tahriş, alerji, renk açılması, enfeksiyon, kırmızı leke oluşumu, kıllanma, kıl kökü iltihabı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Polidokanol, Hidrokortizon asetat

İlaç Marka İsmi:  Kortos Supozituvar (Fitil)

Kortos Supozituvar (Fitil) İlaç Prospektüsü


Sayfa 1 / 6

Yakınlaşma 100%

‘3437

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>