KLINDAN 150 MG Kapsül

Endikasyon Bilgisi

İlacın Etken Maddesi Klindamisin’dir. KLINDAN 150 MG Kapsül, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu ağır derecedeki enfeksiyonları tedavi edici bir antibiyotiktir.  Solunum yolu enfeksiyonları (akciğer absesi, zatürre, sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, kızıl gibi), karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması, karın içi absesi gibi),  deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (kıl kökü iltihaplanması, akne, selülit, abse gibi), kemik ve eklem enfeksiyonları (kemik ve kemik iliği iltihabı, eklem iltihabı gibi), kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar ile diş ve diş eti enfeksiyonlarının  (diş eti apsesi ve diş eti iltihabı) tedavisinde; septisemi (enfeksiyonun kana yayılması), endokardit (kalp iç yüzeyinin iltihabı) ve AIDS hastalarındaki bazı enfeksiyonlar gibi daha ağır derecedeki enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır. Ayrıca tek başına ya da başka ilaçlarla birlikte malarya tedavisinde kullanılır.

KLINDAN 150 MG Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu ağır derecedeki enfeksiyonları tedavi edici bir antibiyotiktir.
 4. Kullanımı ishale sebep olabilir. Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıcı olabilir. Doktorunuz önermedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, astım, egzama, alerjik cilt hastalıkları, bağırsak bozukluğu (kolit veya crohn hastalığı) probleMLeriniz var ise  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 8. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

KLINDAN 150 MG Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. KLINDAN 150 MG Kapsül de dahil olmak üzere hekiMLe görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. KLINDAN tedavisi yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı,ishal, anormal karaciğer fonksiyon testleri yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Klindamisin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: KLINDAN 150 MG Kapsül
Sırasıyla, Antienfektifler; Sistemik Antibakteriyeller; Makrolidler, Linkozamidler ve streptograminler; Linkozamidler ve klindamisin olarak sınıflandırılmış şekilde, J01FF01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden yeşil reçeteyle alabileceğiniz KLİNDAN 150 MG’ın üretimini BİLİM İLAÇ Sanayi yapar, ruhsatı aynı şirkete aittir. KLİNDAN için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; KLİNDAN’a başlarken bilinmesi gereken konular; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozajı; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

KLINDAN 150 MG Kapsül Kullanma Talimatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>