Karvezide Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroklorotiyazit, İrbesartan’dır. KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG film kaplı tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isiMLi maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon) ilacıdır. Ayrıca vücutta sıvı  tutulumuna sebep olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür.

 

KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz;  gut hastalığı, tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum ve sodyum düzeyinin düşük olması; safra tıkanmasına bağlı siroz; safra akışının kesilmesi; idrar yapamama; hamilelik veya emzirme döneminde olma duruMLarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 3. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 4. Karaciğer ve böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, gut hastalığı, kandaki potasyum düzeyinin düşük veya yüksek olması, kan damarlarıyla alakalı rahatsızlıklar, yüksek kolesterol, diyabet(şeker hastalığı), astım,  lupus veya sulfa ilaçlarına alerji gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 7. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Eğer halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla birlikte mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 9. Bu ilacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına sebep olabilir. Eğer bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 10. Eğer süt ve süt ürünlerini sindirmede bir probleminiz  varsa bu ilacı kullanmayınız.
 11. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 12. KARVEZIDE kullanırken potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 13. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 14. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 15. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. HekiMLe görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında yada yemekten önce alınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma hissi, normalden az veya çok idrar yapma, ağır kabartı, cilt döküntüsü, halsizlik, güçsüzlük, soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu, depresyon, bilinç bulanıklığı, hepatit, pankreas ve sarılık gibi duruMLardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi:  İrbesartan (150 MG), Hidroklorotiyazit(12,5 MG)
İlaç Marka İsmi: KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG film kaplı tablet
Sırasıyla; Kalp Damar Sistemi, Renin-Anjiyotensin Sistemi, Anjiyotensin II antagonistleri  kombinasyonları, Anjiyotensin II antagonistleri ve diüretik,  irbesartan + hidroklorotiyazid olarak sınıflandırılmış şekilde, C09DA04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG film kaplı tablet’in üretimini Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti. yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.
UNAMITY ‘in kullanım talimatı, prospektüsü ve KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG film kaplı tablet’e ait kısa ürün bilgisi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)

KARVEZIDE 150 MG/ 12,5 MG kısa ürün bilgisi-kullanım talimatı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>