İsoptin SR

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Verapamil hidroklorür’dür. İsoptin SR, yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.

İsoptin SR Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin oluMLu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, kalp ritm bozukluğu ve  herhangi bir kas-sinir bozukluğu gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 10. Eğer son zamanlarda geçirilen bir kalp krizi, kardiyojenik şok,  ciddi kalp hastalıkları duruMLarından herhangi birine  sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız , dikkatli olmanız gerekmektedir.
 12. Hamilelik  ve emzirme döneMLerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

İsoptin SR’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Tercihen yemek esnasında veya yemekten hemen sonra alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Kalp ritm bozuklukları veya yavaş kalp atışları duruMLarında  tıbbi yardım almak için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Verapamil hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  İsoptin SR

‘3154

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>