INFEX MR 400 MG Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sefpodoksim‘ dir. INFEX MR 400 MG Film Kaplı Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu bir çok farklı türdeki  enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. INFEX MRbademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı (farenjit), yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (akut sinüzit), orta kulak iltihabını (Akut otitis media) içeren üst solunum yolu enfeksiyonları;  KOAH alevlenmesi, zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), akut bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları, idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi komplike olmayan alt ve üst idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore) tedavisi ve apse, ülser, çıban, yara enfeksiyonu, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 

INFEX MR 400 MG Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. INFEX MR, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 3. Penisilin grubu antibiyotiklere karşı alerjiniz varsa veya daha önce antibiyotik kullanımından dolayı şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer şiddetli böbrek bozukluğunuz varsa  veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da  daha önceden antibiyotik kullandığınız sırada sizde karın ağrısıyla birlikte şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. İlacın kullanımından sonraki  2-3 saat içerisinde herhangi bir antiasit veya ülser tedavisinde kullanılan ranitidin ve simetidin gibi ilaçlar kullanmayınız.
 6. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız.
 8. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

INFEX MR 400 MG Film Kaplı Tablet’ in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacın en iyi şekilde emilebilmesi için yemeklerle birlikte alınması önerilir.
 3. Yetişkinlerde günlük önerilen doz: günde 1 defa alınır.
 4. •13 yaş ve üzeri çocuklarda yetişkin dozu kullanılabilir.
 5. Üst solunum yolu enfeksiyonları:
  Akut sinüzit Günlük doz 400 MG (1 film tablet) alınır.
  Alt solunum yolu enfeksiyonları:
  Akut bronşit Günlük doz: 400 MG (1 film tablet) alınır.
  Bakteriyel pnömoni (akciğer iltihabı-zatürre): Günlük doz: 400 MG (1 film tablet) alınır.
  Kronik obstrüktif akciğer  hastalığı (KOAH) alevlenmeleri:
  Günlük doz 400 MG (1 film tablet) alınır.
  idrar yollan enfeksiyonları
  Komplike olmayan üst idrar yolu enfeksiyonu:
  Günlük doz: 400 MG (1 film tablet) alınır.                                                                                                                             Cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları :                                                                                                                            Günlük doz: 400 MG (1 film tablet) alınır. Hafif enfeksiyonlarda 200 MG/gün Sefpodoksim yeterlidir.
 6. Çocuklarda ilacın süspansiyon hazırlamak için kuru toz formunun kullanılması önerilmektedir.  Önerilen doz ikiye bölünmüş halde 8 MG/kg/gündür.  25 kilonun üzerindeki çocuklarda 100 MG lık tablet formu kullanılabilir. (200 MG/gün)

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı, ishal, özellikle uzun süreli kullanımda ikinci bir enfeksiyon oluşması yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefpodoksim
İlaç Marka İsmi: INFEX MR 400 MG Film Kaplı Tablet

INFEX MR 400 MG Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>