Heksidin Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klorheksidin glukonat’tır. Heksidin Solüsyon, cilt üzerindeki mikropları öldürücü ve gelişmelerini önleyici (antiseptik) bir solüsyondur. Yaraların, yanıkların ve ameliyat bölgesinin temizliği; hastalık yapıcı mikropların öldürülmesi veya gelişmelerinin önlenmesi (antisepsi) için kullanılır.

Heksidin Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yaraların, yanıkların ve ameliyat bölgesinin temizliği; hastalık yapıcı mikropların öldürülmesi veya gelişmelerinin önlenmesi (antisepsi) için kullanılır.
 3. Solüsyonu ağzınıza almayınız ve uygulamayınız. Bu solüsyon cilt yüzeyine sürülerek kullanılır.
 4. Hastanelerde ve evlerde genel antiseptik olarak kullanılır.
 5. Solüsyonu beyin, beyin ve omuriliği saran zarlar ve orta kulak ile temasından kaçınınız. Bu bölgelerin ameliyatı öncesi bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Cilt ile ilgili herhangi bir rahatsızlık veya alerji probleminiz varsa bu solüsyonu kullanmayınız.
 7. İlacın gözlerinize, burnunuza ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. Gebelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Heksidin Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Yara ve yanıkların temizlenmesi: Solüsyondan 10 ML alınır ve deiyonize su ile 1000 ML’ye tamaMLanır. Hazırlanan karışım ile hastanın yara ve yanık bulunan bölgeleri temizlenir
 3. Ameliyat bölgesinin temizlenmesi: Solüsyondan 100 ML alınır ve %70’lik alkol ile 1000 ML’ye tamaMLanır. Ameliyat bölgesi temizlenir ve antisepsi sağlanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hafif cilt tahrişi yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klorheksidin glukonat

İlaç Marka İsmi:  Heksidin Solüsyon

‘2973

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>