Genta Steril Göz-Kulak DaMLası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gentamisin sülfat‘ tır. Genta Steril Göz-Kulak DaMLası, göz ve kulaktaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotik bir daMLadır. Bakteriler üzerinde öldürücü etkisi vardır. Göz ve kulaklarda iltihaplanmayı giderir ve iltihap oluşumunu önler. Genta, dış kulak yolunda akıntı, şişme, tıkanıklık ve ağrı şikayetleriyle belirgin iltihaplanmanın giderilmesi; dış kulakta enfeksiyon ile birlikte bulunan egzama ve  çıban gibi Gentamisin’ e duyarlı organizmaların sebep olduğu dış kulak yolu enfeksiyonlarının tedavisi ile  göz kapağında bulunan yağ bezlerinin iltihabı; göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı; gözyaşı kesesinin iltihabı; göz kapağında bulunan yağ bezlerinin iltihabı; dış etkenlerin yol açtığı göz kapağı ve gözü koruyan zarda iltihap ile birlikte bulunan yaralar gibi Gentamisin’ e duyarlı organizmaların sebep olduğu göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Göz ve kulak travmasında enfeksiyondan korunmak amacıyla da kullanılır.

 

Genta Steril Göz-Kulak DaMLası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Genta, göz ve kulaktaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotik bir daMLadır. Bakteriler üzerinde öldürücü etkisi vardır. Göz ve kulaklarda iltihaplanmayı giderir ve iltihap oluşumunu önler.
 3. Kulak zarınız delik ise veya bundan şüpheleniliyorsa Genta‘ yı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 4. Genta, göz ve kulağa uygulanabilen bir daMLadır. Ancak göz rahatsızlığı için kullandığınız daMLalığı kulak, kulak rahatsızlığı için kullandığınız daMLalığı göz rahatsızlığınız için kullanmayınız. Bu durum var olan hastalığın diğer bölgeye taşımasına sebep olabilir.
 5. Genta, yalnızca bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde ya da kulağınızda virüs veya mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. İlacın orta ve iç kulağa doğrudan temasından dolayı telafisi mümkün olmayan hasarlar meydana gelebilir. Doktorunuz, işitme kaybına neden olan enfeksiyon riskine karşılık gentamisin tedavisinin yararını dikkate alıp Genta tedavisine başlamalıdır.
 7. DaMLalığın ucunu eller, kulak ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer daMLalık kirlenirse gözlerde ve kulakta enfeksiyon oluşabilir. Bu durum ciddi hasarlara sebep olabilir.
 8. Gözünüze daMLattığınız her daMLadan sonra parmağınızı gözünüzün iç tarafına doğru hafifçe bastırarak 1 dakika bekleyiniz. Böylece ilacın gözyaşı kanalına akmasını engellemiş olursunuz.
 9. İlacı gözleriniz için kullanıyorsanız tedaviniz süresince kontakt lenslerinizi çıkartınız. Yumuşak kontakt lenslerle temasından kaçınınız. Lenslerin renginin bozulmasına sebep olduğu bilinmektedir. İlacı uygulamadan önce lenslerinizi gözünüzden çıkarınız ve ilacı uyguladıktan 15 dakika sonra kontakt lenslerinizi takabilirsiniz.
 10. Genta, göze uygulandığında görmede bulanıklık yapabilir.  Araç ya da makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulanıklığın netleşmesini bekleyiniz.
 11. Hamilelik ve emzirme döneMLerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Genta Steril Göz-Kulak DaMLası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. DaMLayı gözünüze uygulayacaksanız, başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. DaMLayı daMLatınız ve göz kapağınızı kapatınız. DaMLayı daMLatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika böyle beklemelisiniz. Böylece daMLanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla daMLa daMLatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. DaMLayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.
 3. Eğer daMLayı kulağınıza uygulayacaksanız, kulak yolunu temizleyip, kulağınız yukarı gelecek şekilde yatınız. Kulağınızı hafifçe geriye doğru çekip kulak yolunun açılmasını sağlayınız. Bu ilaç küçük çocuğa uygulanacaksa kulak yolunu açmak için kulak memesini aşağıya doğru hafifçe çekiniz. Gerekli daMLayı kulağınıza daMLattıktan sonra en az bir dakika yatar vaziyette bekleyiniz.
 4. Gözünüzün veya kulağınızın  mikrop kapmaması için daMLalığın ucunu eller, göz ve kulakta dahil olmak üzere hiç bir yüzeye değdirmeyiniz.
 5. Göz için kullanım şekli : Günde en fazla 6 defa ya da gerektiğinde daha sık olmak üzere  1-2 daMLa daMLatılır, ağır enfeksiyonlarda başlangıçta 15-20 dakikada bir 1-2 daMLa daMLatılır. Enfeksiyon kontrol altına alınmaya başladığında uygulama sıklığı yavaş yavaş azaltılır.
 6. Kulak için kullanım şekli: Dış kulak yolu temizlendikten sonra solüsyon daMLalıkla kulak yoluna daMLatılır. Günde 3-4 defa ve gece olmak üzere her defasında 2-3 daMLa daMLatılır. Ağır enfeksiyonlarda daha sık daMLatılabilir.
 7. DaMLanın kapağı açıldıktan sonra 15 gün içinde tüketilmelidir.
 8. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Gözde yanma, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, deri iltihabı yan etki olarak görülebilir. Bu gibi duruMLarda ilacın kullanımını durdurup doktorunuzu bilgilendiriniz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Gentamisin sülfat
İlaç Marka İsmi: Genta Steril Göz-Kulak DaMLası

Genta Steril Göz-Kulak DaMLası kullanma talimatı


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>